Demokraat: Muelleri juurdluse piiramine võib tuua põhiseadusliku kriisi

{{1541695920000 | amCalendar}}
Foto: Pablo Martinez Monsivais/AP Photo/Scanpix

USA senati demokraatide juhi Chuck Schumeri hinnangul võib riigis tekkida põhiseaduslik kriis, kui justiitsminister Jeff Sessionsi lahkuma sundimine oli sissejuhatus eriprokurör Robert Muelleri juurdluse piiramiseks.

USA justiitsminister Jeff Sessions saatis kolmapäeval president Donald Trumpile kirja, kus teatab oma tagasiastumisest. Sessionsi sõnul astub ta tagasi, sest president on seda tahtnud, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Sessions ise oma ametist lahkumist seni kommenteerinud ei ole. Ka president Donald Trumpilt ei õnnestunud ajakirjanikel saada selget sõna, miks senine justiitsminister ikkagi muud tööd otsima läheb.

"Ma vastaks sellele pigem veidi teisel ajal. Meil on plaanis mitmeid eri asju, sealhulgas valitsuse koosseisu muutmine," ütles Trump.

On aga teada, et Trump oli Sessionsi peale pahane viimase otsuse pärast taandada ennast juurdlusest, mis uurib presidendi võimalikke sidemeid Venemaaga. Sessions oleks võinud juurdlust juhtiva Robert Muelleri välja vahetada või vähemalt talle päitsed pähe panna, ent seda ta ei teinud.

Vahevalimistel edukalt esinenud demokraadid ähvardavadki nüüd, et katsed Muellerit kohalt kangutada midagi head kaasa ei too.

"Muelleri ja tema juurdluse kaitsmine on kõige tähtsam. Põhiseaduslik kriis on tulemas, kui praegune oli sissejuhatus katsesse lõpetada Muelleri juurdlus või seda oluliselt piirata. Ma loodan, et president Trump ja need, keda ta kuulab, hoiduvad sellistest tegudes," rääkis Schumer.

Trump määras ajutiselt justiitsministri kohuseid täitma ministeeriumi kantseleiülema Matthew Whitakeri.

Rohemäe: justiitsministri vahetumine esialgu Muelleri juurdlust ei mõjuta

ERR-i Washingtoni korrespondent Maria-Ann Rohemäe ütles "Aktuaalsele kaamerale", et esialgu Sessionsi ametist lahkumine Muelleri juurdlust ilmselt ei mõjuta, kuna Mueller on uurimisega lõpule jõudmas ning peaks raporti juba aasta alguses avaldama.

Teine põhjus, miks see juurdlust ei mõjuta, on Rohemäe sõnul see, et pärast vahevalimisi said demokraadid esindajatekojas enamuse ning see annab neile päris palju võimalusi Muellerit ja uurimist kaitsta.

"Näiteks kui Mueller saab raporti valmis ja Valge Maja üritab selle avalikustamist kuidagi takistada, siis on esindajatekoja demokraatidel õigus teatud dokumente välja nõuda ja tõenäoliselt siis see ikka avalikustatakse," rääkis ajakirjanik.

"Samamoodi on demokraadid andnud märku, et nad on valmis võitlema, kui Trump otsustab Muelleri vallandada või üritab justiitsministeeriumi uue ladviku kaudu uurimist kuidagi mõjutada. Arvan, et praegu Trump ei taha väga sekkuda Muelleri uurimisse ja ei taha ka teda vallandada," lisas Rohemäe.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: