Meedia: Mattis ei jää ootama, kui Trump tema alandamist jätkab

Donald Trump, James Mattis ja Rick Perry.
Donald Trump, James Mattis ja Rick Perry. Autor/allikas: Capital Pictures/Scanpix

USA president Donald Trump märkis intervjuus CBS-ile muuhulgas ka seda, et kaitseminister James Mattis võib ametist lahkuda. Kuigi Trump väga detailselt Mattise tulevikust ei rääkinud, prognoosivad mitmed meediaväljaanded, et kaitseminister võib peagi ise kiirkorras ameti maha panna.

Ajakirjanik Lesley Stahli küsimustele saates "60 minutes" vastanud Trump rääkis pika intervjuu jooksul mitmetel teemadel - kliimasoojenemisest, kaubandusest, Hiinast, Venemaast, NATO-st ja paljust muust. (Täismahus saab seda intervjuud vaadata ja lugeda SIIN. Kokkuvõtteid on teinud näiteks Axios, Vox (SIIN, SIIN ja SIIN) ning Politico) Intervjuu käigus tõstatus ka Trumpi administratsiooni koosseis pärast novembrikuiseid Kongressi vahevalimisi.

"Aga kindral Mattis? Kas tema on lahkumas?" küsis Stahl.

"Ma nüüd ei tea. Ta ei ole mulle seda öelnud. Mul on temaga väga hea läbisaamine. Võimalik, et ta on [lahkumas]. Ma arvan, et ta on mingit sorti demokraat, kui te tõde kuulda tahate. Kuid kindral Mattis on hea mees. Me saame väga hästi läbi. Ma pean silmas, et mingil hetkel lahkuvad kõik. Kõik. Inimesed lahkuvad. See on Washington," vastas Trump.

Mattise teema tõstatus ka siis, kui Trump NATO-st rääkis. "Mulle meeldib NATO, NATO on hea. Kuid teate, mida? Me ei peaks maksma peaaegu kõike seda, mis kulub NATO-l Euroopa kaitsmiseks. Ja sellele kõigile lisaks kasutavad nad meid ära kaubanduses. Nad ei hakka seda enam tegema. Nad saavad sellest aru," rääkis Trump.

Pärast arutelu, kas NATO on viimased 70 aastat rahu hoidnud, milles Trump eriti veendunud ei olnud, küsis Stahl ka seda, kas Mattis ütles kunagi Trumpile, et NATO ja kõigi selliste alliansside eesmärgiks on ära hoida Kolmandat maailmasõda.

"Ei, see ei ole tõsi," ütles Trump.

"Mis ei ole tõsi?" täpsustas ajakirjanik.

"Ausalt öeldes, mulle meeldib kindral Mattis. Ma arvan, et ma tean selle kohta rohkem kui tema. Ja ma tean temast rohkem õigluse vaatenurgast, seda võin ma teile öelda," selgitas USA president.

"Vastus on selline. Ma olen alati NATO jaoks olemas, kuid nad peavad maksma. Ma olen täiesti NATO poolt, kuid ma ei taha, et mind ära kasutatakse," täpsustas Trump hiljem.

Axios kirjutab kaitseministri teemat kommenteerides, et Trump on ilmselgelt Mattise suhtes pahuraks muutunud. Nii vabariiklaste kui ka demokraatide esindajad on samas andnud väljaandele mõista, et Valgele Majale läheks kaitseministri lahkumine palju maksma.

"Tema toon Mattise suhtes on tõeliselt jahmatav... tasub jälgida, kas ta teeb teda lihtsalt maha ja liigub edasi või alustab järjekindlat pingutamist, et sundida teda ametist lahkuma," selgitas üks Trumpi hästi tundvatest eksnõunikest.

Kui Mattis peaks lahkuma vähegi negatiivses õhkkonnas, saab tema mantlipärija heakskiitmine senatis olema väga pingeline.

Ning olevat veel üks asjaolu, millest nõunikud pole ehk Trumpile rääkinud. Mattist tundvat allikad on kinnitanud, et tegu on mehega, kes ei lase end alandada nagu näiteks justiitsminister Jeff Sessions, kes on Trumpi teravast kriitikast hoolimata endiselt ametis.

Ehk kui Mattis on veendunud, et president teda enam ei toeta, võib erukindral kiirelt ameti maha panna.

Igal juhul saatis Trump intervjuus signaali - sealhulgas liitlastele - et Mattis ei pruugi enam kaua Pentagoni juhtida.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: