Allikas: asejustiitsminister Rosenstein astub märtsis ametist tagasi

Rod Rosenstein.
Rod Rosenstein. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA justiitsministeeriumi allika kinnitusel astub asejustiitsminister Rod Rosenstein märtsi keskpaigaks ametist tagasi.

Rosensteini tagasiastumise üle on USA meedias spekuleeritud juba pikemat aega. Näiteks jaanuaris märkisid allikad, et asejustiitsministril on plaanis tagasi astuda pärast uue justiitsministri ametisse asumist. Eelmisel nädalal kinnitas senat uueks justiitsministriks William Barri. Esmaspäeval kinnitas Rosensteini tagasiastumisplaani Reutersile justiitsminiseeriumi allikas.

Asejustiitsminister Rosenstein on USA poliitikas hetkel ühes võtmerollis, sest kuna nüüdseks juba endine justiitsminister Jeff Sessions oli end nn Venemaa-juurdluse järelevalverollist taandanud, oli just Rosenstein see, kelle pädevuseks sai võimalus tagandada enda poolt määratud eriprokurör Robert Mueller nn Venemaa juurdluse juhtimiselt. Eriprokurör Mueller uurib nii Venemaa sekkumist USA valimistesse kui ka võimalikku koostööd Trumpi meeskonna ja Venemaa esindajate vahel.

President Trump on nimetanud Venemaa-juurdlust korduvalt "nõiajahiks" ning ta on teinud teravat kriitikat nii Muelleri kui ka Rosensteini aadressil. Eksjustiitsminister Sessionsi kohta on ta öelnud, et poleks viimast kunagi oma justiitsministriks valinud, kui oleks teadnud, et viimasel on kavas end Venemaa-juurdlusest taandada. Samas lausus ka uus justiitsminister Barr senati kuulamisel, et ei pea Muelleri juurdlust nõiajahiks ning et tal on kavas lasta eriprokuröri juurdlusel lõpuni kulgeda.

Justiitsministeeriumi allikas rõhutas, et Rosensteini lahkumine ei ole seotud uuesti päevakorda kerkinud süüdistustega, mille kohaselt oli ta kaalunud kohtumisel Trumpiga pealtkuulamisseadme kandmist ning et ta olevat arutlenud USA põhiseaduse 25. muudatuse ehk riigipea ametist tagandamise teemal. Sellised väited kerkisid taas esile seoses Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) kunagise asedirektor Andrew G. McCabe'i intervjuuga telekanali CBS saatele "60 minutit" ja sellele järgnenud president Trumpi poolse terava kriitikaga.

Rosenstein rõhutas justiitsministeeriumi pressiesindaja vahendusel taas, et nii New York Timesi kunagine artikkel kui ka McCabe'i poolt intervjuus esitatud väited seoses pealtkuulamisseadme ja USA põhiseaduse 25. muudatusega on "ebatäpsed ja faktiliselt ebakorrektsed".

Üks asjaga kursis olev allikas on aga varem väitnud, et Rosensteini lause, mis puudutas pealtkuulamisseadme kandmist, oli öeldud ühel koosolekul lihtsalt sarkasmina.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: