Meedia: Rosenstein paneb pärast uue justiitsministri saabumist ameti maha

USA asejustiitsminister Rod Rosenstein.
USA asejustiitsminister Rod Rosenstein. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA meedia andmetel kavatseb nn Venemaa-juurdluse võtmeisikuks olev asejustiitsminister Rod Rosenstein lähiajal ametist lahkuda. Väidetavalt kavatseb ta selle sammu astuda siis, kui president Donald Trumpi poolt justiitsministriks pakutud William Barr vabariiklaste kontrolli all olevalt senatilt heakskiidu saab ja ametisse asub.

Vabariiklasest senaator Lindsey Graham, kes on nüüdseks saanud senati õiguskomitee esimeheks, selgitas neljapäeval ajakirjanikele, et justiitsministri kandidaat Barr oli talle komitee vabariiklastest liikmetega kohtudes kinnitanud, et tal on kavas ministriks saamise korral lasta eriprokurör Robert Muelleri juurdlusel lõpuni kesta. Õiguskomitee demokraatidest liikmetega kohtumine seisab Barril alles ees, vahendasid Reuters ja Vox.

Barri kandidatuuri asjus peaks senat hääletama lähinädalatel.

"Ma saan teile kinnitada, et ta peab härra Muellerist väga lugu ning et ta on pühendunud sellele, et lasta härra Muelleril oma töö lõpuni teha," selgitas Graham.

Demokraadid suhtuvad aga Barri kandidatuuri skeptiliselt, sest ta on varem toetanud Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) direktori james Comey vallandamist ja kritiseerinud Muelleri juurdlust väites, et see olevat kallutatud.

Justiitsministri allikas selgitas, et mingit kindlat ajakava Rosensteini lahkumisel ei ole ja tal on kavas igal juhul tööülesanded Barrile sujuvalt üle anda. Samuti märkis allikas, et Rosenstein olevat juba varem näinud asejustiitsministri ametikohta paariaastase tööotsana ning et keegi teda ametist lahkuma ei survesta.

Asejustiitsminister Rosenstein on USA poliitikas hetkel ühes võtmerollis, sest kuna nüüdseks juba endine justiitsminister Jeff Sessions oli end nn Venemaa-juurdluse järelevalverollist taandanud, oli just Rosenstein see, kelle pädevuseks sai võimalus tagandada eriprokurör Robert Mueller juurdluse juhtimiselt. Eriprokurör Mueller uurib nii Venemaa sekkumist USA valimistesse kui ka võimalikku koostööd Trumpi meeskonna ja Venemaa esindajate vahel.

President Trump on nimetanud Venemaa-juurdlust korduvalt "nõiajahiks" ning ta on teinud teravat kriitikat nii Muelleri kui ka Rosensteini aadressil. Eksjustiitsminister Sessionsi kohta on ta öelnud, et poleks viimast kunagi oma justiitsministriks valinud, kui oleks teadnud, et viimasel on kavas end Venemaa-juurdlusest taandada.

Samas on meedia Rosensteini võimalikust lahkumisest või vallandamisest ka varem korduvalt kirjutanud. Igal juhul aga suurendaks Rosensteini lahkumine ebastabiilsust, sest sel juhul oleks Trumpi ametiajal ametist lahkunud või vallandatud justiitsministeeriumi kolm kõrgemat ametikandjat ning kaks FBI juhtivat ametnikku.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: