Prantsusmaa vastu esitati tuumakatsetuste tõttu ICC-le kaebus ({{commentsTotal}})

Prantsusmaa tuumakatsetus Mururoa atollil 1971. aastal
Prantsusmaa tuumakatsetus Mururoa atollil 1971. aastal Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Prantsuse Polüneesia opositsioonijuht teatas teisipäeval Prantsusmaa vastu kaebuse esitamisest Rahvusvahelisele Kriminaalkohtule (ICC) väidetavate inimsusvastaste kuritegude eest Vaikse ookeani lõunaosas korraldatud tuumakatsetuste ajal.

"Esitasime 2. oktoobril suure kohusetunde ja kindlameelsusega kaebuse ICC-le inimsusvastaste kuritegude eest," ütles Prantsusmaale kuuluva saarestiku endine president Oscar Temaru ÜRO peakorteris.

"Kaasuse eesmärk on võtta kõik elusolevad Prantsuse presidendid vastutusele tuumakatsetuste eest meie riigi vastu," sõnas ta ÜRO dekoloniseerimiskomisjonis Prantsuse Polüneesiale pühendatud kohtumisel.

"Me võlgeneme selle kõigile inimestele, kes tuumakolonialismi tagajärgede tõttu surid," lausus Temaru.

Prantsuse ülemereterritooriumit, mille rahvaarv on 290 000, tuntakse tänapäeval enim Tahiti turismisaare poolest.

Prantsusmaa korraldas aastatel 1960-1996 saarestiku Mururoa ja Fangataufa atollidel 193 tuumakatsetust enne, kui president Jacques Chirac programmi 1990. aastatel lõpetas.

Ühtekokku korraldas Prantsusmaa samal ajavahemikul umbes 150 000 tsiviil- ja sõjaväeametniku osavõtul 210 tuumakatsetust. Lisaks Polüneesia atollidele viidi katsetusi läbi Sahara kõrbes ja tuhandetel ametnikel ilmnesid hiljem tõsised terviseprobleemid.

Prantsusmaalt on kompensatsiooni saanud vaid umbes 20 inimest neist 1000, kes kaebuse esitasid.

"Me peame Prantsuse tuumakatsetusi ei milleksi vähemaks kui koloniseerimise otseseks tagajärjeks," sõnas Temaru, lisades, et katsetused suruti saareelanikele peale "otsese ähvardusega kehtestada keeldumise korral sõjaväeline valitsemine".

Iseseisvust pooldava Polüneesia opositsioonijuhi sõnul on Prantsusmaa "ignoreerinud ja näidanud põlgust" alates 2013. aastast tehtud korduvate ettepanekute suhtes pidada teema üle ÜRO järelevalve all läbirääkimisi.

Prantsusmaa eitas pikka aega igasugust vastutust tuumakatsetuste tervise- ja keskkonnamõju eest ning võttis alles 2010. aastal vastu seaduse, mis lubab riigil maksta kompensatsiooni neile erusõjaväelastele ja tsiviilisikutele, kellel välja arenenud vähktõves võivad süüdi olla tuumakatsetused.Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: