USA julgeolekunõunik ähvardas "ohtliku" ICC kohtunikke sanktsioonidega

USA rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton.
USA rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton nimetas esmaspäeval Rahvusvahelist Kriminaalkohut (ICC) ohtlikuks ja aruandekohustuseta organisatsiooniks, mis kujutab endast rünnakut Ühendriikide suveräänsusele, ja ähvardas selle kohtunikke sanktsioonidega.

"Teoorias võtab ICC kõige jõhkramate kuritegude toimepanijad nende kuritegude eest vastutusele, pakub ohvritele õiglust ja heidutab tulevasi rikkumisi," ütles Bolton.

Praktikas aga on kohus olnud tema sõnul "ebaefektiivne, aruandekohustuseta ning varjamatult ohtlik" USA-le, Iisraelile ja teistele Washingtoni liitlastele.

Boltoni sõnul lükkavad Ühendriigid tagasi iga ICC sammu mõista õigust USA sõjaväelaste ja luuretöötajate üle kinnipeetavate väidetava väärkohtlemise eest Afganistanis. ICC tegeleb praegu selle juhtumi läbivaatamisega.

USA rahvusliku julgeoleku nõunik nimetas seda "täiesti alusetuks ja õigustamatuks juurdluseks".

"Ühendriigid kasutavad kõiki vajaminevaid vahendeid enda ja meie liitlaste kodanike kaitsmiseks ebaõiglase kohtumõistmise eest selles mittelegitiimses kohtus," sõnas ta.

"Kui kohus võtab sihikule meid, Iisraeli või teisi USA liitlasi, ei kavatse me käed rüpes istuda," lausus Bolton.

ICC asutanud Rooma statuut allkirjastati 1998. aasta juulis, kuid kohus loodi ametlikult alles 2002. aasta 1. juulil mandaadiga mõista õigust sõja- ja inimsusvastaste kuritegude ja genotsiidi juhtumites.

USA endine president Bill Clinton allkirjastas Rooma statuudi, kuid tema ametijärglane George W. Bush võttis sellelt Ühendriikide allkirja tagasi, viidates hirmule, et ameeriklased antakse poliitilistel põhjustel ebaõiglaselt kohtu alla.

Kuigi Ühendriigid ei ole ICC liikmesriik, on selle kodanikele võimalik esitada süüdistusi liikmesriikides toimepandud kuritegude eest. Afganistan on olnud kohtu liige alates 2003. aasta maist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: