Riigipalgaliste koondamiskirves näitab raugemise märke

Valitsus on kõige kaugemal eesmärgist Ida-Virumaal, kus eesmärgiks seatud 232 töökohast on suudetud sinna viia 41% ehk 96 töökohta.
Valitsus on kõige kaugemal eesmärgist Ida-Virumaal, kus eesmärgiks seatud 232 töökohast on suudetud sinna viia 41% ehk 96 töökohta. Autor/allikas: Siim Lõvi / ERR

Riigipalgaliste töötajate arvu vähenemine on oluliselt aeglustunud ning trendi jätkumisel ei suuda riik enam kinni pidada oma eesmärgist hoida valitsussektori töötajate arv alla 12 protsendi tööealisest elanikkonnast.

Kolme aasta peale kokku (2015-2018) on keskvalitsuse sektori töötajate arvu vähenemine (ca 2450 töötajat taandatuna täistööajale) olnud kooskõlas tööealise elanikkonna vähenemisega.

Selleks, et olla kooskõlas tööealise elanikkonna vähenemisega, peaks keskvalitsusest igal aastal jääma keskmiselt 750 töötajat vähemaks.

Riigihalduse minister Janek Mäggi esitas valitsuskabinetile arutamiseks memorandumi, mis märgib, et viimase aja trend on murettekitav - töötajate arvu vähenemine on oluliselt aeglustunud ning viimasel aastal on töötajate arv kasvanud umbes 60 asutuses. Kabinetinõupidamine sel teemal ootab veel ees.

Memo võtab asja kokku nii: sarnase trendi jätkumisel võib eeldada järgmisel aastal koondsaldona hoopis töötajate arvu kasvu ning eesmärgist hoida valitsussektori töötajate arv alla 12 protsendi tööealisest elanikkonnast ei suuda riik kinni pidada.

Perioodil juuni 2017 kuni juuni 2018 on töötajate arvu vähenemine küll jätkunud (-162), kuid oluliselt väiksemas mahus võrrelduna kahe eelmise aastaga.

Suuremaid ümberkorraldusi on vähem ning peamiselt on tegu olnud asutuste siseste ümberkorraldamistega. Kõige suurem töötajate arvu vähenemise mõjutegur oli maavalitsuste tegevuse tänavu jaanuarist, mille mõju töötajate arvu vähenemisele oli 160.

Suuremate vähenemistena on võimalik välja tuua ka: Tallinna tehnikaülikool (-24), vanglad (-29, tööjõu leidmise probleem), rahvusringhääling (-32), maksu- ja tolliamet (-35), rahandusministeerium (-34).

Väiksemaid vähenemisi oli veel rohkelt, kuid koondsaldot on mõjutanud ka olulised töötajate arvu kasvud: kaitsevägi (+38 tegevväelasteta, +82 tegevväelastega), geoloogiateenistuse loomine (+36), ettevõtluse arendamise sihtasutus (+20), töötukassa (+77), TÜ kliinikum (+88), PERH (+21).

Rahandusministeerium küsis kõikidelt ministeeriumidelt augusti seisuga Tallinnast välja viidud töökohtade ülevaate. Selgus, et augusti lõpuks oli välja viidud 584 töökohta ehk täidetud on vaid pool eesmärgist. Prognoos siiski näitab, et aasta lõpuks on Tallinnast välja viidud üle 700 töökoha.

Toimetaja: Priit Luts, Marju Himma

Allikas: rahandusministeerium

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: