Reformierakond lubab riigipalgaliste arvu vähendada 4000 võrra ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1539597120000 | amCalendar}}
Arto Aas
Arto Aas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakond lubab riigikogu valimiste programmis vähendada riigipalgaliste inimeste arvu nelja aastaga vähemalt 4000 inimese võrra.

"Ka eelmises valitsuses vähendasime riigipalgaliste arvu üle 1500 inimese võrra aastas, ilma, et inimestele pakutavad teenused oleks halvenenud," ütles endine riigihalduse minister Arto Aas.

"Kuna Eesti maksumaksjate arv lähiajal väheneb, on see jätkuvalt vajalik ning ka täiesti võimalik ilma õpetajate, politseinike, meditsiinitöötajate või päästjate töökohtade kallale minemata," ütles Aas ja lisas, et bürokraatide hulka saab vähendada läbi tõhusama töökorralduse ja uute tehnoloogiate kasutuselevõtu.

Lisaks riigilt palka saavate inimeste arvule lubab Reformierakond kärpida riigiasutuste arvu ja seadusloomet.

Reformierakonna programmi järgi tuleb riigireformi käigus oluliselt uuendada e-valitsemist, laiendades e-teenuste pakkumist kodanikele, nende ühendustele ja ettevõtetele.

Ametisolev riigihalguse minister Janek Mäggi (KE) ütles, et ainult numbritest rääkimine riigipalgaliste töökohtade koondamisel on puhas populism.

Ta kinnitas, et valitsus on kaks aastat tegelenud riigi töökohtade optimeerimisega lähtudes sisust – korrastades ja liites struktuure, vähendades võimalikku topelt-tööd, parandades riiklike teenuste kvaliteeti ja kaasajastades tööks vajalikku tehnoloogiat.

"Riigireformi strateegia näeb ette, et riigitöötajaid vähendatakse proportsionaalselt tööealiste inimeste vähenemisega. Tänase seisuga ca 700 inimest aastas. E-riigi uuendamine ning e-teenuste pakkumine inimestele ja ettevõtetele on valitsuse igapäevane töö. Reformierakonna programmist vaatavad vastu isetäituvad lubadused," ütles Mäggi.

Samas ütleb rahandusministeeriumi koostatud memorandum valitsuskabineti nõupidamisele, et riigipalgaliste töötajate arvu vähenemine on oluliselt aeglustunud ning trendi jätkumisel ei suuda riik enam kinni pidada oma eesmärgist hoida valitsussektori töötajate arv alla 12 protsendi tööealisest elanikkonnast.

Kolme aasta peale kokku (2015-2018) on keskvalitsuse sektori töötajate arvu vähenemine (ca 2450 töötajat taandatuna täistööajale) olnud kooskõlas tööealise elanikkonna vähenemisega.

Selleks, et olla kooskõlas tööealise elanikkonna vähenemisega, peaks keskvalitsusest igal aastal jääma keskmiselt 750 töötajat vähemaks.

Viimase aja trend näitab, et töötajate arvu vähenemine on oluliselt aeglustunud ning viimasel aastal on töötajate arv kasvanud umbes 60 asutuses.

Memo võtab asja kokku nii: sarnase trendi jätkumisel võib eeldada järgmisel aastal koondsaldona hoopis töötajate arvu kasvu ning eesmärgist hoida valitsussektori töötajate arv alla 12 protsendi tööealisest elanikkonnast ei suuda riik kinni pidada.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: