UK ja Hispaania jõudsid Brexitiga seoses Gibraltari üle kokkuleppele
Suurbritannia ja Hispaania on leppinud kokku, et erimeelsused Gibraltari üle ei takista Brexiti-kõnelusi Euroopa Liiduga, ütles neljapäeval Hispaania peaminister Pedro Sánchez.
Hispaania liider küll ei öelnud, mida lepe hõlmab, kuid kinnitas ajakirjanikele: "See on juba koos Briti valitsusega lahendatud, see (küsimus) on suletud," märkis ta.
"Gibraltarist ei saa probleemi Brexiti leppeni jõudmisel."
Ibeeria poolsaare lõunatipus asuv Gibraltar on Briti võimu all alates 1713. aastast, kuid Madrid on pikalt tahtnud seda tagasi.
EL andis 2017. aasta aprillis Hispaaniale õiguse panna veto mis tahes kokkuleppele Brexiti-järgsetes suhetes 27-liikmelise EL-i ja Gibraltari vahel, mis lahkub koos Suurbritanniaga ühendusest.
Hispaania on püüdnud rahustada territooriumi elanikke lubadusega mitte kasutada Suurbritannia EL-ist lahkumisega seonduvaid läbirääkimisi Gibraltari üle piirkonna tagasivõtmiseks või selle elanike elude komplitseerimiseks.
Kui Gibraltari osas on kokkulepe leitud, siis laiemad Brexiti kõnelused on takerdunud lahkarvamustesse seoses piiriga Iiri Vabariigi ja Põhja-Iirimaa vahel.
Barnier: Iiri piiri küsimus võib Brexiti-kõnelused põhja lasta
Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles reedel, et Iirimaa ja Suurbritannia Põhja-Iiri provintsi vahelise piiri küsimus võib Brexiti-kõnelused põhja lasta.
"Vastus on jah," ütles Barnier vastuseks raadiojaama France Inter küsimusele, kas Iiri piiri küsimus võib Suurbritannia EL-ist lahkumise kõnelustele saatuslikuks saada.
"Ma arvan, et meil on vaja kokkulepet. Ma ei ole veel kindel, et me selle saame. See on raske, aga võimalik," lisas ta.
May: erimeelsused Brexiti tingimustes on napid, kuid tõsised
Briti peaminister Theresa May ütles pärast Euroopa Liidu Brüsseli tippkohtumist, et erimeelsused Brexiti tingimustes on napid, kuid tõsised, kuid ta on kokkuleppe võimalikkuses veendunud.
Kolmapäeval ja neljapäeval peetud tippkohtumist nimetati Suurbritannia lahkumiskokkuleppe seisukohast otsustavaks, kuid see osutus pigem vaheetapiks.
Ummikusse jooksnud Iiri piiri probleemile lahendust ei leitud ning pooled tõdesid, et vaja on veel mõnd nädalat või mõnd kuud.
Pisut lootust näis pakkuvat EL-ilt tulnud ettepanek pikendada Brexiti-järgset üleminekuperioodi, aga selle vastu on otsustavalt Briti Brexiti-meelsete leer.
Suurbritannia lahkub EL-ist järgmise aasta 29. märtsil.
Juncker: Brexiti üleminekuperioodi ilmselt pikendatakse
Brexiti üleminekuperioodi ilmselt pikendatakse, et püüda murda Suurbritannia lahkumiskõnelustel tekkinud ummikseisu, ütles Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker neljapäeval.
"See üleminekuperioodi pikendamine ilmselt juhtub. See on hea mõte," ütles Juncker pärast seda, kui Briti peaminister Theresa May kinnitas, et ta kaalub üleminekuperioodi pikendamist 2020. aasta lõpust kaugemale.
"Ma arvan, et see annab meile ruumi valmistuda tulevaseks suhteks parimal võimalikul viisil," sõnas Juncker.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS