Makedoonia parlament toetas riigi nime muutmist

{{1540013340000 | amCalendar}}
Foto: ROBERT ATANASOVSKI/AFP/Scanpix

Makedoonia parlament hääletas põhiseaduslike protseduuride alustamise poolt, mis muudaks ametlikult riigi nime Põhja-Makedoonia vabariigiks.

Otsuse poolt hääletas parlamendis kaks kolmandikku ehk 80 saadikut 120-st. Enne nimevahetust tuleb veel rida hääletusi, vahendas BBC.

Juunis jõudsid Makedoonia ja Kreeka pärast 27 aastat kestnud nimetüli ajaloolisele kokkuleppele.

Kreeka on tüli tõttu aastaid blokeerinud Makedoonia püüdlusi saada Euroopa Liidu ja NATO liikmeks, kartes, et Makedoonia võib esitada nõudmisi Kreekas sama nime kandva põhjapoolse regiooniga seoses.

Nüüd on Kreeka lubanud, et ei takista enam makedoonia selliseid samme.

Kui Makedoonia on ametlikult oma nime muutnud, peab seda toetama ka Kreeka.

NATO ja EL tervitasid Makedoonia nimemuutushääletust

NATO ja Euroopa Liit tervitasid laupäeval Makedoonia parlamendi hääletust, millega algatati protsess riigi nimetamiseks Põhja-Makedooniaks.

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja EL-i välispoliitikajuht Federica Mogherini tervitasid reedese hääletuse tulemust.

"See on valitsuse ja poliitiliste liidrite asi lõpetada riiklikud protseduurid nimekokkuleppe osas ja kasutada ära see ajalooline võimalus tuua riik NATO-sse," säutsus Stoltenberg pärast hääletust.

"Me ootame nüüd, et riiklikud protseduurid kokkuleppe elluviimiseks jätkuvad viivitusteta, põhiseadusmuudatuste vastuvõtmise suunas," ütlesid Mogherini ja Euroopa Komisjoni laienemisvolinik Johannes Hahn avalduses.

Makedoonia valitsusel tuleb nüüd koostada põhiseadusmuudatused uue nime lisamiseks konstitutsiooni. Seejärel korraldatakse parlamendis uus hääletus nende jõustamiseks.

Mogherini ja Hahn märkisid, et Makedoonia parlamendi hääletus näitas nii Skopje kui Ateena tahet ja julgust lahendada aastakümneid kestnud nimevaidlus.

"Euroopa Liit jätkab selle riigi, tema kodanike ja institutsioonide täielikku toetamist," lisasid Mogherini ja Hahn avalduses.

Makedoonia ja Kreeka peaminister leppisid juunis kokku Makedoonia ametliku nime muutmises Põhja-Makedooniaks.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: