USA majanduskasv aeglustus kolmandas kvartalis 3,5 protsendile

USA dollarid.
USA dollarid. Autor/allikas: Siphiwe Sibeko/Reuters/Scanpix

USA majanduskasv aeglustus kolmandas kvartalis 3,5 protsendile, teatas riigi kaubandusministeerium reedel.

Eratarbimine, mis moodustab USA majandusest enam kui kaks kolmandikku, kasvas aastavõrdluses 4 protsenti, ehk kiireimas tempos alates 2014. aastast. Avaliku sektori kulutamine kerkis samal ajal 3,3 protsenti, selgub ministeeriumi esialgsetest andmetest.

Kaubavahetusel teiste riikidega, mis panustas teise kvartali majanduskasvu 1,2 protsendipunkti, oli kolmandas kvartalis SKP kasvule aga 1,8 protsendipunktine negatiivne mõju. Seejuures langes eksport 3,5 protsenti, võrreldes teise kvartali 9,3-protsendise kasvuga. Sellist arengut olid analüütikud president Donald Trumpi kaubanduspoliitikale viidates ka oodanud.

Majanduse kasv oli küll aeglasem teise kvartali 4,2 protsendist, kuid ületas siiski analüütikute keskmist prognoosi ja valitsuse eesmärki, milleks on aasta lõikes 3 protsenti.

Siiski leiavad analüütikud, et kiire kasvutempo on vaid ajutine. Nimelt on selle taga suuresti aasta alguses jõustunud maksureform. Kasvu ähvardab aeglustada veel ka Trumpi algatatud kaubanduskonflikt USA suurte kaubanduspartneritega nagu Hiina ja Euroopa Liit ning intressimäärade tõstmine.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: