Türgi peaprokurör: Khashoggi kägistati konsulaadis surnuks ja tükeldati

{{1540999860000 | amCalendar}}
Foto: Murad Sezer/Reuters/Scanpix

Saudi võimukriitiline ajakirjanik Jamal Khashoggi kägistati Istanbuli Saudi Araabia konsulaadis kohe pärast sinna sisenemist surnuks ja lõigati seejärel ettevalmistatud plaani alusel tükkideks, ütles Türgi peaprokurör kolmapäeval.

"Ohvri surnukeha tükeldati ja hävitati pärast tema surma lämbumise tagajärjel - ja taas kooskõlas eelnevalt ettevalmistatud plaaniga," sõnas Irfan Fidan avalduses. 

Fidan lisas, et kõnelused pühapäeval Istanbuli saabunud ja kolm päeva seal veetnud Saudi peaprokuröri Saud al-Mojebiga ei andnud hoolimata jõupingutustest tõde paljastada mingeid konkreetseid tulemusi Khashoggi tapmise kohta 2. oktoobril.

Mojeb kohtus Istanbulis kaks korda Fidaniga, külastas konsulaati ja rääkis Türgi luureteenistusega MIT. Kolmapäeva pärastlõunal lahkus ta riigist.

Saudi peaprokuratuur teatas omakorda, et peaprokurör kutsus Fidani ja tema delegatsiooni koos kõigi hangitud tõenditega Ar-Riyadi. 

Anonüümsust palunud Türgi ametnik ütles varem kolmapäeval, et Saudi ametnikud ei näi soovivat teha siiralt koostööd Türgi juurdlusega Khashoggi tapmise asjaolude väljaselgitamiseks. "Saudi ametnikke tundub eeskätt huvitavat teada saada, missuguseid tõendeid on Türgi võimudel teo toimepanijate kohta, meile ei jäänud muljet, et neid siiralt huvitaks koostöö juurdlusega," ütles ta. 

Saudi võimud väitsid esialgu, et Khashoggi lahkus konsulaadist elu ja tervise juures, ütlesid seejärel, et ta suri konsulaadis puhkenud kähmluses, ja tunnistasid viimaks, et ta suri "volitusteta operatsiooni" käigus, mille läbiviimise eest on vahistatud 18 inimest.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on kutsunud Saudi valitsust paljastama Khashoggi surnukeha asukohta ja mõrva tellijat, samuti avaldama kohalike kaasvandenõulaste isikuid, kes Türgi meedia teatel aitasid surnukehast vabaneda. 

Ajakirjaniku tapmise afäär on kahjustanud kuningriigi kroonprintsi Mohammed bin Salmani mainet. Kroonprints on roima hukka mõistnud, kuid arvatakse, et operatsioon viidi läbi Saudi juhtkonna käsul.

Türgi ametnik: Khashoggi mõrv olnuks Saudi võimude juhisteta võimatu

Türgi võimupartei liige Ömer Çelik ütles kolmapäeval, et võimukriitilise saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi tapmine ei olnuks ilma Saudi Araabia kõrgete ametnike juhisteta võimalik. 

"Kes andis käsu?" küsis Õigluse ja Arengu Partei (AKP) pressiesindaja Çelik pressikonverentsil, lisades, et tema arvates on välistatud, et Saudi võimud ei tea Khashoggi surnukeha asukohta. 

Pompeo: Khashoggi tapmine oli rahvusvahelise õiguse rikkumine

Saudi võimukriitilise ajakirjaniku Jamal Khashoggi tapmine Saudi Araabia Istanbuli konsulaadis oli rahvusvahelise õiguse rikkumine, ütles USA välisminister Mike Pompeo kolmapäeval. 

Ühendriikide esidiplomaat ütles konservatiivsele vestlussaate juhile Brian Kilmeade´ile, et Washington tahab säilitada aastakümneid kestnud liitlassuhteid Saudi Araabiaga, ja hoidus kuningriigi kroonprintsi Mohammed bin Salmanit otsesõnu kritiseerimast. 

"See, mis juhtus, oli kohutav," ütles Pompeo. "Jamal Khashoggi tapmine Türgis konsulaadis rikub rahvusvahelise õiguse norme. Nii palju on selge." 

Välisministri sõnul kavatsevad Ühendriigid töötada neile laekuva info alusel Khashoggi juhtumis välja "oma faktimustrid" ja ei kavatse toetuda teistele riikidele. 

Eelmisel nädalal teatas Pompeo, et USA on tuvastanud 21 saudi, kellele kehtestatakse ajakirjaniku tapmisega seoses viisapiirangud, ja lubas, et see samm ei jää valitsuse poolt viimaseks. 

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: