Saudi Araabia tunnistas, et Khashoggi tükeldati konsulaadis

{{1542279720000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Saudi Araabia prokuratuur teatas neljapäeval, et nõuab viiele ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmisega seotud Saudi ametnikule surmanuhtlust, ning ühtlasi ka tunnistas esmakordselt, et ajakirjanik uimastati konsulaadis ja lõigati seal tükkideks.

Lehe Washington Post kolumnist Khashoggi suri 2. oktoobril pärast seda, kui viis süüalust ta uimastasid ning seejärel tükkideks lõikasid, ütles prokuratuuri pressiesindaja.

Sellega tunnistas Saudi Araabia esmakordselt, et Khashoggi tükeldati.

Seejärel anti ajakirjaniku kehaosad üle väljaspool konsulaadi territooriumit asunud agendile, lisas pressiesindaja.

Prokuratuur: Saudi kroonprints ei andnud käsku Khashoggi tapmiseks

Saudi kroonprints Mohammed bin Salman ei andnud käsku tappa ajakirjanik Jamal Khashoggi, märkis prokuratuur neljapäeval ning süüdistas korralduste andmises kaht kõrget ametnikku.

Prints Mohammedil puudus igasugune teadmine tapmisest Türgis Istanbulis Saudi Araabia konsulaadis, ütles prokuratuuri pressiesindaja. 

Korralduse tuua Khashoggi sunniviisiliselt Saudi Araabiasse andis Saudi luure asejuht kindral Ahmed al-Assiri. Khashoggi tapmise korralduse andis Istanbuli lennanud "läbirääkimismeeskonna juht", lisas prokuratuur.

Türgi peab Saudi Araabia selgitusi Khashoggi mõrva kohta ebapiisavateks

Türgi ütles neljapäeval, et Saudi Araabia avaldus ajakirjanik Jamal Khashoggi tapmise kohta on ebapiisav ja mõrv oli ettekavatsetud.

"Meie arvates on kõik need sammud positiivsed, kuid ebapiisavad," ütles välisminister Mevlüt Çavuşoğlu.

"Ma soovin isiklikult öelda, et ei pea mõnda neist avaldustest rahuldavaks," ütles Türgi välisminister. "See mõrv oli ettekavatsetud."

Türgi on algusest peale öelnud, et ajakirjanik tapeti ja surnukeha tükeldati. Esialgu tapmist salanud Ar-Riyad võttis viimaks omaks, et ajakirjanik tapeti käpardliku operatsiooni tulemusena.

Türgi president Recep Tayyip Erdoğan on väitnud kroonprintsile viidates, et mõrvakäsk anti Saudi Araabia valitsuse kõrgeimal tasandil.

Çavuşoğlu ütles, et "need, kes andsid käsu ja ka algatajad tuleb välja selgitada ja protsessi ei tohi kinni mätsida".

Saudi Araabia on vastu Khashoggi mõrva rahvusvahelisele uurimisele

Saudi Araabia välisminister lükkas tagasi Türgi nõudmise, et seoses ajakirjanik Jamal Khashoggi mõrvaga Istanbuli konsulaadis tuleb algatada rahvusvaheline uurimine.

Minister Adel al-Jubeiri sõnul on Ar-Riyadil oma uurimisasutused ja, et riik oleks vastu Khashoggi mõrva ja tükeldamise sõltumatule juurdlusele.

Samuti ütles välisminister, et kroonprints Mohammed bin Salmanil ei olnud mõrvaga absoluutset mingit seost. "Absoluutselt, tema kuninglik kõrgus krooprints ei ole selle asjaga kuidagi seotud," ütles al-Jubeir pressikonverentsil.

"Mõnikord juhtuvad õnnetused, mõnikord ületavad inimesed oma volitused," rääkis ta, lisades, et kuningriik on pühendunud süüdlaste vastutuselevõtmisele ja tahab tagada, et selline asi tulevikus ei korduks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: