Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Erkki Keldo: peasekretäriks kutsus mind Kaja Kallas

Foto: Reformierakond

Reformierakonna peasekretäriks tõusev Erkki Keldo (27) ütles ERR-ile antud intervjuus, et ettepaneku Kert Valdaru asemele peasekretäri ametisse asuda tegi talle erakonna esimees Kaja Kallas. Keldo kandideerib ka ise valimistel, kuid seab prioriteediks peasekretäritöö.

Miks teie hinnangul oli vaja Reformierakonnal napilt neli kuud enne valimisi peasekretär välja vahetada?

Tegemist on meeskonna tugevdamisega. Kert Valdaru on andnud täna nõusoleku, et ta on valmis kandideerima. Et ta on valmis seda programmi ja mõtteid, mida me oleme varasemalt kokku kirjutanud, minema ka valijatele tutvustama ja ise kandidaadina mandaati küsima. Ja kuna kahte asja väga hästi eesrindlikult koos ei saa teha, ehk olla peasekretär ja olla nii-öelda esikandidaatide hulgas, siis on ainult loogiline, et erakonna igapäevategevust tuleks juhtima keegi teine. Et oleks tagala, et tuba oleks korras, et kandidaadid saaks keskenduda reaalselt valimistele ja valijatega suhtlemisele.

Miks te olite nõus hakkama Reformierakonna peasekretäriks?

Ma olen mitmeid aastaid erakonna jaoks erinevatel positsioonidel töötanud, ma tunnen inimesi, meil on ühtne meeskond. See töö, mida Kert eelnevalt kaheksa kuu jooksul on teinud, on väga hea, selle pealt on hea edasi minna. Meil on rahaasjad korras, meil on tugev programm, meil on tugev meeskond, valimisnimekirjad hakkavad kokku saama.

Kes teile selle ettepaneku tegi?

Mulle tegi selle ettepaneku Kaja Kallas.

Sotsiaaldemokraadist välisministri Sven Mikseri hinnangul ei ole Reformierakonna peasekretäri väljavahetamine tehniline käik, vaid keegi partei tipu lähedal olijatest tahab anda Kaja kallasele kollast kaarti. Mis te selle kohta ütlete?

Oh ei! Kindlasti mitte! Sven on ju teada-tuntud arvaja päris mitmetel teemadel, mis ei ole alati tema ekspertiisis. Tegemist on, nagu ma ütlesin, ikkagi meeskonna tugevdamisega ja mingeid probleeme nii-öelda erakonna tipus ei ole, vaid vastupidi. Eks ma saan aru, et konkurentidel on mure, et me tugevdame meeskonda veel ühe tugeva kandidaadiga. Ma saan täitsa konkurentide murest aru, aga meil on kõik hästi ja korras.

Milline saab olema teie kõige tähtsam ülesanne peasekretäri ametisse asudes?

Minu kõige tähtsam ülesanne saab olla ikkagi meeskonna ettevalmistamine ja valmis tegemine riigikogu valimisteks. Ja ei saa jätta mainimata, et maikuus tulevad ka Euroopa Parlamendi valimised. Ka nende ettevalmistamine on minu põhiülesannete seas. Kogemused ja teadmised, et erakonna igapäevategevust peasekretärina juhtida, on mul täitsa olemas.

Kuidas te Reformierakonna rahalist seisu praegu hindate? Milline see seis praegu on?

Kuna mul ei ole veel ametlikke volitusi, ma saan alles kolmapäeval juhatuse käest kinnituse erakonna peasekretäriks, siis hetkel ma ei oska seda kommenteerida. Aga muidu, nagu ka ajakirjandusest on läbi käinud, on rahaasjad head. Eelmisel kvartalil oli meil ülekaalukalt enim annetajaid ja me läheme valimistele tugevalt vastu.

Nii mõnedki inimesed, ka näiteks endine reformierakondlane Andrei Korobeinik on viimasel ajal heitnud erakonnale ette liberaalsetest väärtustest taganemist. Öeldakse lausa, et tegemist ei ole enam liberaalse erakonnaga. Mis te selle kohta kostate?

Minu taust on politoloogia ehk siis olen natuke ka maailmavaadetega kursis. Reformierakond on kindlasti kõige liberaalsem erakond Eestis. Kui me vaatame kasvõi meie praeguseid lubadusi, et me tahame lihtsat, õiglast maksusüsteemi - 500 eurot kõigile, mitte sellist keerulist. Kui me räägime, et tahame tuua eraraha juurde meditsiinivaldkonda, et inimesed saaksid paremini arsti juurde, et meie teenus oleks mitmekesisem, kvaliteetsem. Kõik meie välja toodud lubadused on olnud liberaalsest maailmavaatest lähtuvad. Ja lisaks veel juurde julgeolek. Kuna meie geopoliitilist asukohta vaadates peab olema meil kindel, garanteeritud julgeolek, et me saaks üldse neid liberaalseid väärtusi Eesti ühiskonnas edasi viia.

Kindlasti ei ole ma selle kriitikaga nõus.

Kuidas on Kaja Kallas seni saanud erakonna juhtimisega hakkama?

Väga hästi. Erakonna reiting on kõrge. Me oleme number üks partei. Meil järjest tulevad välja programmilised teematükid, me oleme avaldanud kõige rohkem konkreetseid lubadusi, meil on konkreetne plaan "Parem tulevik", mida me tahame inimestele Kaja eestvedamisel näidata. Ma ütleks, et Kaja on väga hästi hakkama saanud.

Talle on ette heidetud, et ta ei ole debattides piisavalt jõuline olnud.

Ma ei ole otseselt seda kuulnud, aga kui me võtame Kaja debatte, siis vastupidi - Kaja on väga konkreetne. Kui ma näen teisi poliitikuid, kaasa arvatud tänaseid valitsuspoliitikuid, kes räägivad palju, aga ütlevad vähe, siis Kaja on hoopis teistsugune. Kaja on harjunud, et ta ütleb konkreetselt. Kui ta näeb kuskil mingit muret või mõtet, siis ta annab sellest konkreetselt teada ja niisama tühja juttu ei räägi. Ma arvan, et sellist konkreetsust on Eesti poliitikasse juurde vaja.

Kui palju valijaid Reformierakond kaotab Eesti 200-le?

Seda ei ole ju hetkel teada, aga kui vaatame Eesti 200, kui neil oli nüüd ka kongress, siis paljud nende väljaütlemised on hoopis vasakliberaalsed. Me kindlasti ei saa olla Eesti 200-ga nõus kodakondsuspoliitika valdkonnas. Meil on ka hariduspoliitikas erinevaid arusaamasid. Kui me vaatame siin Kristina Kallase väljaütlemisi, kus ta ütleb, et eestlasi tuleks integreerida venelaste poole, siis meie näeme, et peaks olema ühtne eestikeelne haridus, mis parandaks kõigi eestlaste väljavaadet hiljem tööturul, sotsiaalmajanduslikult. Minu meelest Eesti 200 esimesed väljaütlemised on Keskerakonna ja isegi sotsiaaldemokraatide pärusmaale. Selline sotsiaal-liberaalne, kergelt vasakpoolne [maailmavaade].

Nii, et Reformi valijatest Eesti 200 tükki ära ei võta?

Seda näitavad valimised.

Kellega võiks Reformierakond pärast valimisi koalitsiooni teha?

Nii nagu Kaja on väga hästi ja mitmeid kordi öelnud, siis seda saab vaadata pärast 3. märtsi valimisi. Hakata praegu ennustusi tegema on tänamatu. Me ei tea, millised saavad olema valimistulemused. Hetkel ei ole me välistanud kedagi ja tegelikult tahan ma vaadata, milline oleks hiljem parim võimalik valitsus Eestile.

Mis te EKRE-ga vastandumisest arvate? Kord hirmutab nendega Keskerakond, kord Reformierakond. Aga kumbki ei välista koostööd EKRE-ga.

Kui me vaatame nii Keskerakonda kui ka EKRE-t, siis ma arvan, et paljudki on avalikkuses tähele pannud nende viimase aja sõnumite kattumist. Vaadates kasvõi piirivalve lahutamist politseist või teatud sõnumeid meie idanaabri suunal. Kindlasti see teeb meid murelikuks. Aga nagu ma ütlesin - tibusid saab lugeda pärast valimisi.

Kas te kavatsete ise ka riigikogu valimistel kandideerida?

Ma olen ise pärit Põltsamaalt, ehk Jõgeva- ja Tartumaa ringkonnast. Mulle on kohalikud meeskonnakaaslased selle ettepaneku teinud. Kindlasti saab minu jaoks prioriteet olema peasekretäritöö, aga kui on vaja meeskonda toetada, siis ma olen selleks valmis, aga prioriteet number üks on peasekretäritöö. Aga kui on vaja, siis ma tõesti kaalun seda, kui meeskond mult seda palub.

Järelikult on üsna tõenäoline, et kandideerite?

Jah. Aga kindlasti mitte eesrindlikult, vaid meeskonna toetuseks. Nii nagu ka Kert [Valdaru] on öelnud, et kui sa tahad teha mõlemat asja väga hästi - olla kõrgel kohtal kandidaat ja samal ajal peasekretär, siis kahte asja ei jõua. Õnneks on mul ka see, et mul ei ole veel peret, et ma peaks ka sealt aega võtma. Aga minu eesmärk on kindlasti kõigepealt peasekretäritöö.

 

KES ON ERKKI KELDO?

- Erkki Keldo on sündinud 7. novembril 1990 Jõgeval ja ta on Reformierakonna liige alates 3. jaanuarist 2012. Keldo töötab riigikogus nõunikuna alates 2014. aastast.

- Erkki Keldost saaks 1994. aasta lõpus asutatud Reformierakonna kaheksas peasekretär. Enne teda on sel ametikohal olnud Heiki Kranich (1995-1999), Eero Tohver (1999-2003), Kristen Michal (2003-2011), Martin Kukk (2011-2016), Reimo Nebokat (2016-2017), Tõnis Kõiv (2017-2018), Kert Valdaru (alates 2018).

- Keldo on pärit Jõgevamaalt Põltsamaa vallast, kus lõpetas Lustivere Põhikooli. Keskhariduse omandas Keldo Nõo Reaalgümnaasiumis, kus lõpetas matemaatika eriklassi. Ülikooli läks ta Tallinna Ülikooli, kus õppis politoloogiat ja omandas kõrghariduse. Magistriõppesse siirdus ta Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonda juhtimise erialale.

- Ta on Põltsamaa vallavolikogu liige alates 2013. aastast. Hetkel on ta Põltsamaa vallavolikogu alatise revisjonikomisjoni esimees. Lisaks on Keldo Reformierakonna Põltsamaa piirkonna juhatuse liige ning Reformierakonna Noortekogu esimees alates 2016. aasta märtsist.

- 2013. juulist kuni 2014. aasta juunini teenis Keldo kaitseväes. Vabal ajal harrastab Keldo erinevaid sportmänge eesotsas jalgpalli ja võrkpalliga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: