"Välisilm": Merkeli taandumine võib jätta Brüsseli mõneks ajaks toppama

Foto: ludovic Marin/AFP/Scanpix

ETV saade "Välisilm" uuris Brüsselis, mida toob endaga kaasa võimu vahetus Euroopa Liidu suurimas liikmesriigis Saksamaal, ning sage mõttekäik oli, et asjad jäävad mõneks ajaks toppama ja ebakindlus suureneb.

Angela Merkel on Saksamaad valitsenud 13 aastat, ta on Saksamaal nautinud rahva usaldust ja suurt toetust. Nüüd on aga tema ja eelkõige tema partei populaarsus langema hakanud ja Angela Merkel on valinud raske lõpu, lubades jätakata liidukantsleri ametis, aga andes samas võimu parteis juba uuele inimesele.

Mõttekoja EPC analüütik Julian Rappold ütles, et lähiajal on Brüsselis oodata seda, et eriti miski ei liigu edasi.
"Seda me teadsime ka juba varem, arvestades olusid ja polariseerumist põhiküsimustes, mis on eurotsooni reform ja ränne. Kui Saksamaa on hõivatud koduse poliitikaga, eriti mõeldes detsembri tippkohtumisele, siis ma arvan, et ootused on palju madalamad," rääkis Rappold.

Robert Schumani sihtasutuse Brüsseli büroo juht Eric Maurice ütles, et Euroopa Liidu jaoks algab ebakindluse periood. "Sest me ei tea, kui kaua ta võimul püsib. Me teame, et ta ei ole viimastel kuudel olnud väga aktiivne. Pärast tagasivalimist on Saksamaa Euroopa Liidus jäänud varju. Prantsusmaa president Emmanuel Macron on teinud ettepanekuid ja Saksamaa ei ole nendega kaasa tulnud."

Samas võib öelda, et teravamad rändeprobleemid ja eurotsooni reform ei ole edasi liikunud juba mõnda aega. Saksamaa seisukohad jäävad paljudes asjades samaks sõltumata liidukantslerist. Ja Angela Merkeli autoriteet Brüsselis püsib vaatamata kodusele nõrgenemisele.

Mõttekoja CER analüütik Agata Gostynska-Jakubowska vaatas asja lihtsamalt: praeguse seisuga Angela Merkel jääb, ta tuleb jätkuvalt Euroopa ülemkogudele, ta jätkab Euroopa riigijuhtidega lepete sõlmimist.

"Kui keegi ta lähiajal välja vahetab, siis ma arvan, et tulevad muutused mõne poliitika kujundamisel, aga mitte ilmtingimata teistes. Teine kantsler ei muudaks ilmselt midagi näiteks Brexiti läbirääkimistel. Aga mõned ütlevad, et Angela Merkel, nii kaua kui ta püsib võimul, võib-olla aastani 2021, võib-olla varem, on hoopis rohkem valmis andma midagi Emmanuel Macronile, et jõuda leppele eurotsooni reformis, sest ta mõtleb oma pärandile," analüüsis Gostynska-Jakubowska.

Robert Schumani sihtasutuse Brüsseli büroo juht Eric Maurice prognoosis, et Macroni roll võib suureneda, aga ei pruugi.

"Emmanuel Macron oli paljulubav liider kui ta ametisse valiti, aga ta peab end tõestama Prantsusmaal ja seejärel Euroopa Liidus. Ta on teinud palju ettepanekuid. Kõik ütlevad väga hea, aga keegi ei tule nendega kaasa," ütles Maurice.

Julian Rappold märkis, et juba praegu on Saksamaa eemalolekuga on tekkinud vaakum, Euroopa Liidu juhtimise vaakum, mida ei saa täita üksnes Emmanuel Macron, kuigi ta on väga ambitsioonikas ja on andnud debatile palju hoogu.

Eesti esindaja Euroopa Liidu juures suursaadik Kaja Tael usub, et kuna praegused Euroopa probleemiasetused ei ole ülemäära teravad, siis ei seisa Angela Merkelil Brüsselis ees kibe lõpp. Tael loodab, et vastupidi, Merkel suudab senisest enam Euroopale pühenduda ja anda siin endast parim.

"Tema väga suur eelis on olnud on see, et ta on lausa antidoot populismile, mis praegu nii Euroopas kui maailmas tuure võtab. Ja tema poliitika on alati olnud ratsionaalne ja kaalutletud. See ei tähenda, et ta ei kuulaks rahva arvamust, vastupidi," iseloomustas Tael.

"Kindlasti on seda poliitikat kujundatud vastavalt rahva arvamusele, aga ta ei ole teinud selliseid läbimõtlemata kiireid otsuseid lihtsalt sellepärast, et rahvale midagi meeldib. Ja kui saksa valija praegu arvab, et kui ta praegu taandub parteijuhi kohalt, siis on tal hetjel aega rohkem pühenduda saksamaa valitsemisele, siis mina loodan, et ehk on tal rohkem aega ülemkogus pühenduda Euroopa poliitikale," lisas suursaadik.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ETV, "Välisilm"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: