Merkeli taandumise teade kristlik-demokraatide toetuse langust ei peatanud

Angela Merkel.
Angela Merkel. Autor/allikas: Kai Pfaffenbach/Reuters/Scanpix

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli eelmise nädala teade, et ta ei kandideeri uuesti Kristlik-Demokraatide (CDU) juhiks ei suurendanud tema juhitava partei toetust.

Saksa ajaleht Zeit kirjutas teisipäeval, et Bildi tellimusel INSA-uuringukeskuse poolt läbi viidud küsitluse järgi oli CDU ja selle sõsarpartei CSU toetus 24,5 protsenti. See on madalaim näitaja INSA poolt sel aastal läbi viidud uuringutes - näiteks jaanuaris oli CDU toetus 32,5 protsenti.

Kristlike-demokraatidega valitsusse kuuluvate sotsiaaldemokraatide (SPD) toetus langes 13,5 protsendile, mis on samuti aasta kehvim näitaja.

Populaarsuselt teisel kohal on Saksamaal Rohelised, kelle toetus oli 19 protsenti. Neljandal kohal oli AfD, keda toetas 16,5 protsenti.

Vasakparteid toetas 11 ja Vabu Demokraate (FDP) 10 protsenti.

Zeit kirjutab, et võimulolevate CDU/CSU ja SPD kogutoetus on praegu 38 protsenti, mis uute valimiste puhul tähendaks vajadust kaasata veel üks osapool.

Kõige valutum võimalus oleks kaasata liberaalne FDP, kuid sellega tekkiv liit ei saaks ülekaalu (praeguste toetustega oleks kogutoetus 48 protsenti).

Tugevama ülekaalu saaks nn Jamaika koalitsioon, kuhu kuuluksid CDU/CSU, Rohelised ja FDP ja mis koguks ca 53,5 protsenti. Jamaika koalitsioon sai nime Jamaika lipuvärvide järgi, mis langeks kokku nelja parteiga: must (CDU/CSU), kollane (FDP) ja roheline (Rohelised) järgi.

Zeit spekuleerib ka nn Keenia koalitsiooniga ehk CDU/CSU, Roheliste ja SPD liiduga, mis saaks praeguste reitingutega ca 57 protsenti.

Angela Merkel teatas eelmisel nädalal pärast kehvi valimistulemusi Hesseni ja Baieri liidumaadel, et ei kandideeri detsembris Hamburgis toimuval kongressil enam CDU juhiks, kuid jääb edasi liidukantsleriks 2021. aastani. Merkeli võimaliku järglasena parteiliidri kohal on välja pakutud kolme nime: Annegret Kramp-Karrenbauer, Jens Spahn ja Friedrich Merz.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: