Vitsur: hinnakasvu taga on inimeste kasvavad sissetulekud

Heido Vitsur.
Heido Vitsur. Autor/allikas: ERR

Presidendi majandusnõuniku Heido Vitsuri hinnangul on oktoobri 4,4-protsendilise tarbijahinna indeksi (THI) kasvu taga suuresti kütuse maailmaturu volatiilsus kuid ka inimeste sissetulekute kiire kasv. Lähiajal prognoosib Vitsur kütusehinna volatiilsuse suurenemist.

"Inflatsioonist rääkides tuleb jälgida nii kõiki tarbijahindu kajastavat tarbijahinna indeksi suurust kui ka alusinflatsiooni, mille puhul inflatsiooni arvutamisel on kõrvale jäetud tugevalt volatiilsed kütuse- ja sageli ka sesoonselt kõikuvad toiduainete hinnad," ütles Vitsur.

"Eestis tuleb lisaks sellele aegajalt - siis kui on otsustatud olulisel määral suurendada aktsiisimäärasid, seega ka praegu, eraldi vaadelda ka valitsuse otsustest põhjustatud tarbijahinna indeksi muutusid," märkis Vitsur. "Neid komponente eraldi vaadates ei olnud oktoobri hinnatõusus midagi üllatavat."

Samuti võib Vitsuri sõnul nende komponentide alusel prognoosida, et eelolevatel kuudel säilib võrreldes eelmise aastaga aktsiisimäärade suurendamisest põhjustatud mõju, kuid võrdluses eelmise kuuga me seda enam ei näe.

"Ka toiduainete hindade osas ei tohiks erilisi muutusi ette tulla, kuid kütusehinnad jäävad suure tõenäosusega ka eelolevatel kuudel tugevalt volatiilseks ja mõjutavad tarbijahinna indeksi nii võrdluses eelmise aasta kui ka eelmise kuuga edaspidigi. Seejuures ei saa üldse välistada kütusehindade volatiilsuse olulist suurenemist," rääkis Vitsur.

"Lisaks sellele jääb hindade taset Eestis lähiajal mõjutama ka inimeste sissetulekute keskmiselt 5-6 protsendi suurune kasv, mis sõltumatult mistahes muudest teguritest viib Eesti tarbijahinna indeksi paari protsendipunkti võrra kõrgemale tasemele kui meist stabiilsema arenguga Euroopa Liidu riikides," ütles Vitsur.

"Ka ei ole eriliselt keeruline mõista, miks paljud inimesed ei tajunud kuigi teravalt oktoobrikuu 4,4 protsendi suurust hinnatõusu: kui jätta transport (kütused) ja alkohoolsed joogid kõrvale, ei olnud ju aastane hinnatõus kuigi suur. Isegi alkohoolsete jookide ja tubaka kaubagrupis jäi hinnatõus inimeste sissetulekute kasvust paari protsendipunkti võrra väiksemaks. Liiatigi on uute hindadega juba jõutud ühel või teisel viisil kohaneda ja lõppude lõpuks pole tegu ka kõige olulisemate tarbekaupadega," lisas ta.

Statistikaamet teatas, et oktoobris kasvasid hinnad kuuga 0,5 protsenti ja aastaga 4,4 protsenti. Kaubad olid 2017. aasta oktoobriga võrreldes 3,7 protsenti ja teenused 5,7 protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta oktoobriga võrreldes tõusnud 9,1 protsenti ja vabalt kujunevad hinnad 3,1 protsenti.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: