Tarbijahinnad tõusid novembris aastaga 3,4 protsenti

Foto: Postimees/Scanpix

Tarbijahinnad tõusid novembris võrreldes eelmise aasta novembriga 3,4 protsenti, aastamuutust mõjutas enim elekter, soojusenergia ja küte.

Kaubad olid 2017. aasta novembriga võrreldes 2,5 protsenti ja teenused viis protsenti kallimad. Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad on eelmise aasta novembriga võrreldes tõusnud 7,5 protsenti ja mittereguleeritavad hinnad 2,2 protsenti, teatas statistikaamet.

Eelmise aasta novembriga võrreldes mõjutasid tarbijahindu enim elekter, soojusenergia ja küte, mis andsid kogutõusust ligi kolmandiku.

Eelmise aasta novembriga võrreldes on kodudesse jõudnud elekter kallinenud 16,9 protsenti, tahkekütused 23,3 protsenti, soojusenergia 5,7 protsenti ja gaas 8,8 protsenti.

Üle kuuendiku kogutõusust andsid 8,1 protsenti kallinenud bensiin ning 10,2 protsenti kallinenud diislikütus. Toit ja mittealkohoolsed joogid andsid kogutõusust üheksandiku.

Toidukaupadest on mulluse novembriga võrreldes enim kallinenud värske köögivili (19 protsenti), kaasaostetav valmistoit (13 protsenti) ja kartul (11 protsenti) ning odavnenud suhkur (20 protsenti), värske kala (14 protsenti) ja või (11 protsenti).

Oktoobriga võrreldes oli novembris tarbijahindade põhiliseks mõjutajaks transport. Novembriks ostetud lennukipiletid olid 37 protsenti odavamad kui oktoobriks ostetud piletid, bensiin odavnes kuuga 2,8 protsenti ja diislikütus 1,6 protsenti.

Suuremat mõju kuumuutusele avaldasid veel kodudesse jõudnud elektri 4,2 protsenti ning soojusenergia 2,3 protsenti kallinemine.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: