Eesti poliitikud eelistavad Spitzenkandidat'ina Stubbi

Alexander Stubb 2. oktoobril Strasbourg'is.
Alexander Stubb 2. oktoobril Strasbourg'is. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Isamaa poliitikud, kes kuuluvad Eestist ainsana Euroopa Parlamendi suurimasse perekonda Euroopa Rahvaparteisse (EPP), toetavad selle tippkandidaadina ehk nn Spitzenkandidat'ina neljapäeval toimuvatel valimistel soomlast Alexander Stubbi.

Tippkandidaadi staatus tähendab võimalust võistelda Euroopa Komisjoni presidendi ametikoha pärast, kui Jean-Claude Juncker sellest ametist lahkub. Soome endise peaministri Stubbi kõrval on üles seatud sakslasest Europarlamendi EPP fraktsioonijuht Manfred Weber. Ehkki Weberi võimalusi hinnatakse selgelt suuremaks, olid Eestit esindavad Isamaa poliitikud koos soomlaste ja rootslastega need, kes Stubbi üles seadsid.

"Sel oli kaks põhjust. esiteks geopoliitiline - Eesti, Soome ja Rootsi on ühe regiooni riigid. Siit pärit kandidaat tajub Põhja-Balti muresid ja olemust paremini. Teiseks on tegemist väikeriigi esindajaga," ütles Helsingis neljapäeval toimuvast valimisest osa võttev Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ERR-ile

Seeder ütles, et kuna valimine on salajane, on iga delegatsiooni liikme enda voli otsustada, kumba kandidaati toetada.

"Mõlemad on tugevad kandidaadid ja meeste platvormid on ka sarnased. Eks valikul saavad otsustavaks kandidaatide isikuomadused: kumb on veenvam, kumb kogenum ja kumb ametisse sobilikum. Üks on rohkem läbirääkija ja tagasihoidlikum, teine energilisem ja nakatavam. Ma ei üllatuks, kui Eesti delegatsiooni inimesed hääletavad erinevalt," märkis Seeder.

Euroopa Liidu paremtsentristide liidrid ja juhtivad poliitikud on kogunenud kaheks päevaks Soome, et töötada välja strateegia eelseisvateks Euroopa Parlamendi valimisteks. Lisaks Spitzenkandidat'i valimisele tuleb kongressil otsustada, kas Ungari võimupartei Fidesz jääb edasi paremtsentristide poliitilise pere liikmeks.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: