EPP-d juhib Euroopa Parlamendi valimistele Manfred Weber

{{1541677860000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Rahvapartei (EPP) valis neljapäeval sakslasest Euroopa Parlamendi saadiku Manfred Weberi oma esikandidaadiks Euroopa Parlamendi valimistel, kellest peaks EPP valimisvõidu korral saama Euroopa Komisjoni järgmine president.

Weberi sai Helsingis toimuval parteikonverentsil 79,2 protsendi delegaatide toetuse. Tema vastaskandidaat, Soome ekspeaminister Alexander Stubb kogus 20 protsenti häältest. Hääled jagunesid 492-127.

Stubb kinnitas tänukõnes, et toetab Weberit sajaprotsendiliselt.

Weberist saab ka EPP kandidaat Euroopa Komisjoni juhi kohale. Kui EPP jääb pärast 26. mai valimisi europarlamendi suurimaks fraktsiooniks, on Weberil head võimalused saada endale lahkuva EK presidendi Jean-Claude Junckeri koht.

Mõne prognoosi põhjal võib EPP parem- ja vasakpopulistide surve all senise positsiooni kaotada.

EPP parlamendifraktsiooni esimees Weber on esitlenud end mõõduka poliitikuna, kes suudab fraktsiooni lahkhelid ületada.

Enne valimisi peetud kõnes rõhutas Weber vajadust lahkhelidest Euroopas üle saada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma olen eurooplane. Ma tahan avada uue peatüki, mitte viha, vaid optimismi peatüki. Mitte hirmu, vaid lootuse peatüki ja mitte natsionalismi, vaid solidaarsuse peatüki. Ma palun teilt täna toetust, teie usaldust, teie mandaati, et jätkata oma teed poliitikas, Euroopa poliitikas, mis pole üldsegi ainult minu tee, vaid on alati meie tee," rääkis Weber.

Euroopa Komisjoni presidendi ametikoht on olnud EPP käes alates 2004. aastast.

Juncker valiti 2014. aastal komisjoni presidendiks samuti esikandidaadi (Spitzenkandidat) süsteemi alusel. Protseduuri kohaselt esitavad Euroopa tasandi erakonnad enne europarlamendi valimisi kandidaadid Euroopa Komisjoni presidendi ametikohale ja komisjoni juhiks peaks saama europarlamendi suurima saadikurühma kandidaat. Lõpliku otsuse langetab seejärel liikmesriikide juhte koondav Euroopa Ülemkogu.

EPP valimised kaotanud Stubb ei välista osalemist EL-i poliitikas

Soome ekspeaministri Alexander Stubbi sõnul kandideeris ta ainult vajadusest kaitsta euroopalikke väärtusi pealetükkiva populismi eest ehk samal põhjusel, miks tema vastane oma kandidatuuri üles seadis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Peamine põhjus, miks ma kampaaniaga ühinesin, oli põhiliselt euroopalike väärtuste kaitse, sest sarnaselt Manfredile tunnen minagi, et need on välise rünnaku all. USA, pean silmas, kuulake Donald Trumpi praegust sõnakasutust, ma ei arva, et see euroopalike väärtustega kooskõlas oleks," rääkis ta.

Stubb ei välista hoolimata kaotusest Euroopa Rahvapartei (EPP) esikandidaadi valimistel, et võib tulevikus Euroopa Liidu poliitikasse naasta, kuid esialgu kavatseb ta jätkata tööd Euroopa Investeerimispangas (EIB).

Stubbil ei ole kavas end 26. mai europarlamendivalimisteks üles seada, kuid ta möönis, et üleeuroopaline kampaania andis hea tunde.

"Mõtlesin kahe aasta eest päris tõsiselt, et poliitika on minu jaoks eilne päev. Kodumaine poliitika on seda endiselt. Aga kui pääsesin taas Euroopa areenile, tundus see jube hea," ütles Stubb pärast valimisi ajakirjanikele.

Lähema aja plaanid on Stubbil juba paigas - esmaspäeval sõidab ta tagasi Luxemburg'i, et jätkata tööd EIB asedirektorina.

Hoolimata kaotusest EPP valimistel, kinnitas Stubb, et tulemus oli Soome jaoks hea, ehkki hääli võinuks olla rohkem.

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: