Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Toomas Sildam: Kas Eesti siis läheb Dubai EXPO-le või mitte?

Foto: Siim Lõvi /ERR

Loodetavasti ei ole Isamaa ministrite kõhklused igavesed ja nad otsustavad valitsuses toetada Eesti minekut Dubai EXPO-le, mis võiks olla võimalus meie kaitsetööstuse ja IT ettevõtetele, kirjutab ajakirjanik Toomas Sildam.

Jüri Ratase valitsusele on muutunud kuumaks kartuliks küsimus, kas Eesti osaleb ülejärgmisel aastal Dubais maailmanäitusel ehk EXPO-l või ei osale, kas meie riik toetab oma ettevõtjate püüdlusi Araabia maailmas kand tugevamalt maha panna või ei toeta neid.

Muidugi suurendab segadust Ratase valitsuse omaaegne otsus, et Eesti seekord EXPO-le ei lähe, mille sõnastas eelmine ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo (SDE). Toona oli põhjuseks ettevõtjate väidetavalt leige huvi. Palo järeltulija Rene Tammist (SDE) on aga vastupidisel arvamusel ja viis valitsusse ettepaneku, et Eesti ikkagi läheks Dubai EXPO-le.

Kaitsetööstuse ja IT valdkondade ettevõtjad on öelnud, et suudavad katta EXPO kuludest miljon eurot. Ent see on vaid kolmandik vaja minevast. Kuigi aega on alla kahe aasta, jättis valitsus 8. novembril otsustamata, kas anda Dubai EXPO heaks kaks miljonit eurot – miljon tänavu ja miljon järgmisel aastal. Eesti 10 miljardi eurose riigieelarve juures ei ole see just kontimurdev või eelarve tasakaalu kõigutav rahasumma.

Minister Tammist tahab anda riigi toe ettevõtjate huvile parandada ekspordivõimalusi, ka võimalusterohkes nn Araabia piirkonnas. EXPO võõrustajate osalemiskutse vastu võtmine on sealse maailma tavade kohaselt uksi avav viisakus. Minister Tammist näeb EXPO-le minekut osana suurest plaanist kasvatada järgmise viie aastaga ekspordi mahtu 75 miljoni euro võrra, mis tema sõnul tähendaks täiendavaid eelarvetulusid 15 miljonit eurot.

Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide ministrid on EXPO-le mineku plaani ja kahe miljoni euro eraldamisega nõus. Isamaa ministrid aga kõhklevad. Miks?

Vandenõuteoreetikud, ja neid on poliitikute lähedal alati, näitavad näpuga kahele mehele. Esiteks Isamaa ja Res Publica Liidu eelmisele esimehele Margus Tsahknale, kes on üks uue erakonna Eesti 200 käimatõmbajatest ja samas ka kodumaise kaitsetööstuse sõnakas toetaja. Ning teiseks Araabia-huvidega IT ettevõtjale Priit Alamäele, Eesti 200 varivalitsuse peaministrile. Tsahkna ja Alamäe koos Eesti 200-ga on praegusele Isamaale pinnuks sõrmes, sest ohustavad nende häältesaaki lähenevatel parlamendivalimistel.

Teised vandenõuteoreetikud, ja nemadki kõlavad usutavalt, kahtlustavad, et Isamaa EXPO-teemaline kõhklus on tegelikult väljapressimine. Et kõik teised valitsuspartnerid oleksid nõus Isamaa plaaniga luua Eesti Pere Sihtkapital, milleks justiitsminister Urmas Reinsalu surus enda ministeeriumi järgmise aasta eelarvekavasse miljon eurot, kuigi sihtkapitali ennast pole veel asutatud. Ei otsustatud selle asutamist ka valitsuse 8. novembri nõupidamisel, kuigi alguses seda loodeti. Oponendid arvavad eravestlustes, et eesmärk võib olla küll õige, aga Eesti Pere Sihtkapital paistab välja kui Isamaa erakonna tasku-sihtkapital. Ja nüüd siis võivatki näha tehingu pakkumist – kui Keskerakond ja sotsid nõustuvad Eesti Pere Sihtkapitali asutamisega, soostub Isamaa andma Dubai EXPO-le kaks miljonit eurot Eesti riigieelarvest.

Loodetavasti on tõde lihtsam ning Isamaa ministrite kõhkluse põhjus ongi kõhklemine, kui palju peab riik ettevõtjate pääsu välisturgudele toetama ja tagant tõukama. See oleks mõistetav arutelu, mida valitsustes ikka peetakse. Kuni on aeg otsustada, sest kõhklused ei ole igavesed.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: