Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tammist tahab siiski Eesti osalemist Dubai EXPO-l

Foto: Priit Mürk / ERR

Kuigi kevadel teatas tollane ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, et Eesti järgmisel maailmanäitusel EXPO rahapuudusel ei osale, plaanib uus minister Rene Tammist seda siiski teha. Kui varasemalt prognoositi osalemise maksumuseks neli miljonit eurot, siis ministri kava kohaselt võiks selle ära teha kahe miljoniga.

"See kõik on veel hästi toores ja me alles töötame selle kavaga," ütles Tammist ERR-ile. Ta lisas, et riik läbi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) proovib leida kokkulepet ettevõtjatega, kuidas Dubai EXPO-l 2020. aastal kohal olla.

Esialgse kava kohaselt võiks riik panustada EXPO-l osalemiseks ühe miljoni ja teine miljon tuleks erasektori käest. Riik peab selgeks tegema, kas tahab EXPO-l osaleda või mitte, märkis Tammist, lisades, et kui ka erasektor kavaga päri on, on kokkulepped saavutavad ja Eesti saab Dubai EXPO-l osaleda.

President Kersti Kaljulaid toetaks EXPO-l osalemist. "Kui me tahame arendada kaubandussuhteid laiemalt maailmas, kui ainult Euroopas, siis me peame seisma kikivarvul ja tegema seda diplomaatilist ja sealhulgas majandusdiplomaatilist tööd kahtlemata ka Aasias. Nii et selles mõttes ma arvan küll, et EXPO-l osalemine, kui see nüüd võimalikuks peaks osutuma, on midagi millest on kasu Eesti majanduse arengule," ütles Kaljulaid

Veel käesoleva aasta kevadel hindas majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) Dubai EXPO-l osalemise maksumuseks neli miljonit eurot, millest kahe miljoni erasektorist saamise seadis valitsus eeltingimuseks Eesti osalemiseks maailmanäitusel. Märtsis teatas MKM, et ettevõtjate tagasiside oli leige ja ettevõtjad pigem ei soovi maksta EXPO-l osalemise eest.

Eesti ettevõtted ei ole veel märkimisväärses mahus oma tooteid ja teenuseid Pärsia lahe piirkonda eksportinud. Huvi on Eesti firmadel aga olemas, eriti IT-valdkonnas, kaitse- ja toidutööstusel, aga ka rõiva-, mööbli- ja kosmeetikatootjatel ning logistikafirmadel.

Enamik Põhjamaid on otsustanud ettevõtjate toel EXPO-l osaleda. Norra, Rootsi, Soome ja Taani ettevõtjad on andnud nõusoleku poole kuludest katta, osalemise kuludeks on riigid nimetanud 14-18 miljonit eurot.

Eesti on varasemalt osalenud EXPO-l ainult nendes riikides, kus on Eesti riigi välisesindus juba olemas. Viimati osaleti Milanos toimunud EXPO-l.

Maailmanäitus EXPO toimub iga viie aasta tagant erinevates maailma linnades. Araabia Ühendemiraadid on esimene Lähis-Ida riik mis maailmanäitust võõrustab.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: