Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Dubai EXPO-le pakutav tasuta paviljon ei pane Eesti valitsust otsust muutma

Foto: Aron Urb/EU2017EE

Araabia Ühendemiraatide majandusminister sultan Bin Saeed Al Mansoor kohtus Eesti valitsusliikmete ja ettevõtjatega, et meelitada Eestit oma Dubai EXPO-l osalemisest keeldumise otsust üle vaatama, pakkudes paviljoni maailmanäitusele tasuta. Araabias diplomaatilise esinduse avamisest teatanud valitsus ei plaani oma loobumisotsust ümber vaadata, sest nende teada pole ettevõtjad valmis poolt maksumusest panustama.

EXPO-le mineku eest vastutav ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo (SDE) ütles, et Araabia Ühendemiraatide pakutav tasuta paviljon moodustab nelja miljoni euro suurusest eelarvest vaid veerandi, mistõttu ei leia see ettepanek ka kaalumist, kuivõrd valitsus eeldaks jätkuvalt ettevõtjatelt poole maksumuse ulatuses panustamist, milleks nood aga valmisolekut üles näidanud ei ole.

"Kolm või neli miljonit - need vahed ei ole nii suured. Küsimus ei ole ju ainult selles, kui palju täpselt maksab osalemine. Küsimus on, kas meie ettevõtjad näevad selles sellist potentsiaali, et oma õlg ka alla panna. Millegipärast EXPO-l osalemisse meie ettevõtjad ei olnud valmis panustama," kommenteeris Palo ERR-ile.

Valmisolekut EXPO-le minekusse panustada on väljendanud IT ja kaitsetööstuse ettevõtted, kes on Araabiamaades seni enim kanda kinnitanud.

Araabia Ühendemiraatide majandusminister Sultan Bin Saeed Al Mansoor proovib, mis tunne on istuda Eesti peaministri toolil. Autor: Riigikantselei

"Ettevõtted kindlasti on huvitatud ise panustama, oma tööjõuga, oma kohalolekuga seal, ja vajadusel siis ka nende kulude katmisega seal, aga päris tühja vekslit viie miljoni euro peale ettevõtted valmis kirjutama ei ole," viitas Infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liidu juhatuse liige ja AS Nortal juhatuse liige Andre Krull majandusministeeriumi varasemale üldsõnalisele küsimusele, kas ettevõtetel on soovi rahaliselt panustada.

Krulli hinnangul ei saa Araabia Ühendemiraatides Lääne meetodil äri teha, mistõttu EXPO-st osavõtt oleks eeskätt viisakusavaldus sealsetele juhtidele, et edasi üldse äri saaks teha.

"Meie arusaama järgi on väga tugevalt see surve Dubai poolt kasvanud pärast kabineti otsust, et EXPO-le ei plaanita minna. Lühikese aja jooksul on toimumas kolm kõrgetasemelist visiiti, ja kuna Eesti on avaldanud soovi avada enda saatkond seal, siis väga selgelt vaadatakse seda selles kontekstis. Ilma EXPO-le minemiseta need suhted ei ole sellised," põhjendas Krull ERR-ile.

Majandusministeerium jääb selle juurde, et esimene samm on alalise diplomaatilise esinduse loomine ning EXPO otsust ümber ei vaadata.

"Araabia külalised, samamoodi nagu meiegi, vaatavad EXPO-le väga majanduslikust aspektist. Nad ütlevad niimoodi, et kui on ärihuvi, siis tuleb minna, kui ärihuvi ei ole, siis nad saavad sellest täiesti aru. Sellest on lähtunud ka siiani Eesti valitsus, et kui EXPO-le anda ärihuvi nägu, nii et ettevõtted tahavad sellest kinni haarata, siis me kindlasti peaksime osalema. Hetkel sellist tugevat ärihuvi ei ole olnud ja seetõttu situatsioon ei ole muutunud," põhjendas majandusministeeriumi majandusarengu asekantsler Viljar Lubi.

"2020 toimuv Dubai EXPO on neid globaalses mõttes oluliselt aktiivsemaks muutnud. Nad käivad üle maailma ja vaatavad, kuidas nende riikidega, kellega siiani on tagasihoidlik suhtlus olnud, suhtlust intensiivistada," põhjendas Lubi Araabia Ühendemiraatide majandusministri visiiti.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: