Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tammist surus Dubai EXPO-le mineku valitsuses läbi

{{1542876540000 | amCalendar}}
Foto: Priit Mürk/ERR

Valitsuskabinet otsustas neljapäevasel istungil, et Eesti osaleb 2020. aastal Dubai EXPO-l, mille tarbeks kavandatakse 2019. aasta kulude katmiseks järgmise aasta valitsuse sihtotstarbeliste vahendite reservi miljon eurot ning EXPO-l osalemise 2020. aasta kulude katmiseks nähakse ette miljon eurot riigi eelarvestrateegias.

Mäletatavasti otsustas Eesti eelmise ettevõtlusministri Urve Palo eestvedamisel tänavu kevadel pärast pikki kõhklusi ja kahtlusi, et Eesti ei lähe seekord EXPO-le. Uus minister Rene Tammist (SDE) tõi aga teema uuesti valitsuse lauale.

"Tegu on Eesti jaoks olulise investeerimisotsusega, millest sünnib palju kasu ka Eesti inimestele, mitte ainult osalevatele ettevõtetele. EXPO-l osalemisega loome silla, mille abil võiks eksport Pärsia lahe riikidesse kahekordistuda ja kasvada ca 75 miljoni euro võrra. See tooks riigikassasse tagasi hinnanguliselt 15 miljonit eurot maksutulu," selgitas Tammist.

"Erasektor panustab EXPO-l osalemisele miljon eurot ning avalik sektor kuni kaks miljonit eurot," ütles peaminister Jüri Ratas valitsuse pressikonverentsil.

Rahandusminister Toomas Tõniste ütles, et Eesti läheb EXPO-le ettevõtlust edendama.

Maailmanäitusel osalemist hakkab majandusministeeriumi ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) vahel sõlmitava lepingu alusel ette valmistama eraettevõtete konsortsium.

Selleks sõlmib MKM lepingu Infotehnoloogiaettevõtete Liiduga, kelle juhtimisel moodustatav erinevate valdkondade erialaliitude ja ettevõtete konsortsium vastutab messil osalemise ettevalmistuse, korralduse, ekspositsiooni ja kohaloleku eest.

Toetust Eesti osalemiseks EXPO-l on viimastel nädalatel rõhutanud nii riigikaitsekomisjon, Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liit kui ka Teenusmajanduse Koda, samuti on aasta alguses Eesti osalemist toetanud Eesti Turismifirmade Liit ning Eesti Kaitsetööstuse Liit.

2015. aastal oli Eesti ekspordimahuks Araabia Ühendemiraatidesse (tooted ja teenused kokku) 45,3 miljonit eurot, 2016. aastal juba 54,5 miljonit eurot. Eelmisel aastal oli eksport AÜEsse 67,9 miljonit ja import 8,3 miljonit eurot. Pidevalt tegutseb sealkandis vähemalt 50 Eesti ettevõtet.

Araabia Ühendemiraadid on esitanud Eestile ametliku kutse osaleda EXPO2020-l. Dubai EXPO toimub 20. oktoobrist 2020 kuni 10. aprillini 2021. EXPO maailmanäitus toimub iga viie aasta järel, viimati aastal 2015 Milanos. Araabia Ühendemiraadid ootavad EXPO-t külastama 25 miljonit inimest.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: