Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti julgeolekuekspert rääkis Newsweekile Twainist, Wagnerist ja Trumpist

Sven Sakkov.
Sven Sakkov. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Väljaandega Newsweek rääkinud julgeolekueksperdid, sealhulgas Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) direktor Sven Sakkov, leiavad, et USA presidendil Donald Trumpil on õigus, kui ta ütleb, et Euroopa vajab NATO ja Ameerika Ühendriikide sõjalist tuge rohkem kui midagi muud.

Eksperdid märkisid Belgradis 8.-9. novembrini toimunud julgeolekukonverentsi ajal Newsweekile, et Euroopasse, NATO idatiivale oleks Venemaa agressioonile vastu seismiseks vaja alalisi USA sõjalisi üksusi.

"Ma leian, et praegu on puudu USA sõjalisest kohalolekust Balti riikides. Ja ma arvan, et see on väga halb. See ei tähenda, et me ei oleks Eestis tänulikud selle eest, et meil on Briti pataljon, mida praegu on toetamas Taani, nad on suurepärased liitlased. Kuid lihtne tõsiasi on see, et Ameerika sõdurite sõjalise heidutuse väärtus on suurim maailmas," selgitas Sakkov.

"Kui Venemaa relvajõud või poliitiline juhtkond ütleb NATO, siis nad mõtlevad Ameerika Ühendriike. Ning mõnes mõttes oleks iga hind, mis kaasneks USA vägede suurema kohaolekuga NATO idatiival, täiesti tühine võrreldes sellega, kui ollakse sõjas Venemaa Föderatsiooniga. Me peame tegelema palju rohkem heidutamisega läbi vägede paigutamise, mitte ainult kaitseks valmistumisega," jätkas ta.

NATO Euroopa ametnikud kinnitasid Newsweekile, et nad toetaksid täielikult otsust avada Poolas alaline USA sõjaväebaas. Septembris Washingtoni külastanud Poola president Andrzej Duda tegi sellise ettepaneku ka avalikult ning käis välja isegi idee nimetada baas president Trumpi järgi. Märtsis aga viis Poola ellu oma ajaloo suurima relvastushanke, mille raames ostetakse USA-lt raketisüsteeme Patriot.

Nii praegused kui ka endised Euroopa ametnikud selgitasid, et USA kohalolek oleks eriti teretulnud nüüd, kui Trumpi administratsioon kavatseb loobuda keskmaa-tuumarelvastuse leppest (INF - Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty). Venemaa on korduvalt jäänud vahele selle leppe rikkumisega, kuid võimalus, et Moskva jätkab Euroopa naabreid ohustavate relvade koondamist, leppe tühistamise korral tõenäoliselt suureneb. Mõned eksperdid on hoiatanud ka uue võidurelvastumise eest.

Hoolimata olulisest rollist, mida USA Euroopas mängib, on osa eksperte ka märkinud, et Euroopa Liit peab tegema NATO institutsioonidega tihedamat koostööd Euroopa julgeoleku suurendamisel.

"Kui vaadata kübervaldkonda - jättes kõrvale desinformatsioonioperatsioonid - kui vaadata traditsioonilisi küberrünnakuid, mille pärast me muretseme, rünnakud meie riiklikult tähtsa infrastruktuuri vastu ja nii edasi, siis paljud vahendid selliste asjadega tegelemisel, ei ole NATO vahendid, need on vahendid, mis EL-il on või mida EL arendab. Euroopat katva elektritaristu vastupidavusega tegelemine ja nii edasi," selgitas Ian Bond mõttekojast Center for European Reform.

"Üks asi, millele NATO-l ja EL-il tuleb lahendus leida, on see, kuidas need kaks koos paremini tegutsema panna. Meil on praegu rohkem kui 70 ühist tegevust, kus NATO ja EL koostööd teevad, kuid meil on ikka veel pikk tee minna enne, kui nad ladusalt koos töötama hakkavad," lisas Bond.

Trump on paistnud silma sellega, et on süüdistanud NATO liitlasi ebapiisavates kaitsekulutustes. Sakkovi hinnangul ei tee see aga USA-st ebausaldusväärset partnerit.

"See meenutab mulle seda, mida Mark Twain ütles Richard Wagneri muusika kohta - "See on parem kui see kõlab". Kui te kuulate või loete, mida Trump säutsub, siis kõlab see halvasti. Kuid selles osas, mis sisu puudutab, liiguvad asjad hästi edasi," lausus Sakkov.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: