Keskerakond kehtestaks nelja keskmise palga tasemel sotsiaalmaksu lae

Keskerakondlased Jüri Ratas ja Tanel Kiik
Keskerakondlased Jüri Ratas ja Tanel Kiik

Keskerakond on valmivasse majandusprogrammi kirjutanud kava kehtestada sotsiaalmaksu lagi enam kui neljakordset Eesti keskmist palka saavatele inimestele. See tähendaks, et enam kui neljakordse Eesti keskmist palka ületava osa pealt tööandja enam ei peaks tasuma 33-protsendilist sotsiaalmaksu.

"Sotsiaalmaksu lagi tuleb," ütles Keskerakonna riigikogu valimisplatvormi töörühma juht ja peaminister Jüri Ratase büroojuht Tanel Kiik. Kuigi arutelud veel käivad, mis see täpne summa olema peaks, on ettepanek kehtestada see nelja keskmise palga tasemele, lisas ta.

Sotsaalmaksu lae sidumine keskmise palgaga oleks Kiiki sõnul selle tõttu hea, et siis ei peaks seda pidevalt muutma ja ta kasvaks automaatselt.

Sotsiaalmaksu lae kehtestamisel on Kiiki hinnangul kaks positiivset omadust.

Esmalt tekiks ettevõtel stiimul tuua kõrgepalgalisi töökohti Eestisse. Eriti just näiteks IT-sektoris kuid ka muid kõrgepalgalisi ja juhtivaid töökohti. Täna on siin maksukoormus väga kõrge ja pigem stiimul neid töökohti Eestist välja viia, märkis Kiik.

Teine positiivne aspekt sotsiaalmaksu lael oleks Kiiki sõnul vähenev stiimul tulu ettevõtetest välja viia näiteks dividendide kaudu. Kui täna on levinud seis, et ettevõtete omanikud maksavad endale küll mingis summas palkasid, võetakse tihti suurem osa tulust välja kord aastas dividendena, märkis Kiik. Tema sõnul võiks sotsiaalmaksu lae kehtestamine vähendada stiimulit nii toimida ja pigem omanikel endale kõrgemaid palku maksta. See annaks parema ülevaate palkadest ja samuti stabiliseeruks maksulaekumine, sest palkadelt tasutakse makse igakuiselt.

Kiik rääkis, et sotsiaalmaksulae kehtestamine sobitub Keskerakonna programmi kuna partei põhimure on, et madala ja keskmise sissetulekuga inimesed teeniksid rohkem. Sotsiaalmaksu lae kehtestamine tooks riiki raha juurde ja selle tõttu võimaldaks parandada vähemkindlustatud inimeste heaolu, ütles kiik.

Kolmapäeval ütles Keskerakonna juht Jüri Ratas, et partei on kõvasti muutunud ja neili aastat tagasi ei oleks sotsiaalmaksu lae kehtestamisest rääkimine Keskerakonnas olnud isegi mõeldav.

Lisaks on kava kohaselt detsembris kokku saaval Keskerakonna majandusprogrammis jätkuvalt sees veel ka astmelise tulumaksu kehtestamise idee, kuid milline see täpselt võiks olla, ei ole veel selge, rääkis Kiik.

Sotsiaalmaksu lae kehtestamine tähendab seda, et piiri ületava palga pealt ei peaks ettevõte enam maksma 33-protsendilist sotsiaalmaksu. Sotsiaalmaksu tuleks jätkuvalt tasuda kuni laeni. Samuti tuleks tasuda muid tööjõumakse.

Eestis keskmine palk oli käesoleval aasta teises kvartalis 1321 eurot ja seega neljakordne Eesti keskmine palk 5284 eurot. Neljakordse sotsiaalmaksu lae kehtestamisel tuleks näiteks 10 000 eurot kuus teeniva inimese pealt maksta praeguse keskmise palga juures 1556 eurot vähem sotsiaalmaksu kuus.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: