X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaja Kallas paljastas Reformierakonna ja Keskerakonna suurima erinevuse

Foto: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna esimehe Kaja Kallase sõnul peitub tema juhitava partei ja Jüri Ratase juhitava Keskerakonna suurim erinevus selles, et kui Keskerakonna arvates tahavad madalapalgalised olla madalapalgalised elu lõpuni, siis Reformierakonna nägemuses tahavad inimesed pingutada ja teenida ka suuremat palka.

"Keskerakond teeb oma poliitikaga kõik, et inimesed jääksid sinna, kus nad on. Et maksud lähevad sissetuleku kasvuga nii kõrgeks, et inimestel puudub motivatsioon rohkem pingutada ja rohkem teenida," selgitas Kallas ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast".

Kallas ütles ka, et kui Keskerakonnal napib sisulisi argumente, siis asutakse inimeste hirmutamise teele, nagu juhtus tema poolt välja käidud sotsiaalmaksu kaotamise ettepanekuga.

"Eestis on töötamine kõige kõrgemalt maksustatud. Meil on töötuskindlustus, sotsiaalmaks ja tulumaks. Toimiv maksupoliitika peaks seisnema selles, et ei karistata seda, mida soovitakse arendada. Kui kuulen vastuargumente, siis need lähtuvad vaid riigieelarve loogikast, et sinna tekkivat suur auk. Aga arutaks korra ka seda, mis see inimese ja tööandja seisukohalt tähendaks. Kui töökoha loomine on nii kõrgelt maksustatud, siis tööandja mõtleb, kas üldse uusi töökohti luua," selgitas Kallas.

Kallase sõnul tuleks sotsiaalmaksu kaotamise laadsete ettepanekute üle arutada just praegu, mitte kümne aasta pärast, kui on juba lootusetult hilja.

"Kui me mõtleme Reformierakonna suurtele ideedele, siis ka ettevõtte tulumaksu kaotamine sai alul teravat kriitikat, et see toob eelarvesse kaasa suure augu. Aga raha laekus hoopis muudest kohtadest. Ja kui sotsiaalmaksu pole, siis tõuseb inimese palk ca 30 protsenti. Sellelt laekub ka tulumaksu rohkem. Jah, lepime kokku, et teatud osa tulumaksust läheb siis pensionidele ja ravikindlustusele."

Teise samba kaotamist ei toeta

Samas ei toeta Kaja Kallas Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi ideed muuta alul vabatahtlikuks ja seejärel üldse kaotada kogumispensioni teine sammas.

"Mina olen pensionisammaste toetaja sel põhjusel, et Eesti inimesed säästavad liiga vähe. Kui pensioni kogumist poolkohustuslikus korras pole, siis paljud ei kogu mitte midagi. Neis riikides, kus pension on pool keskmisest palgast, ei ole riigi osa pensionis väga suur. Seal on tööandja pension, on inimeste säästud eri pensionifondide kaudu. Ka meie peaksime tekitama juurde võimalusi, kuidas säästa."

Samas tuleks Kallase sõnul arutada ka seda, kuidas inimene saaks kogutud raha lihtsamalt välja võtta.

"Näiteks ei peaks see olema topeltmaksustatud. Ehk kui sa oled tulumaksu korra ära maksnud, siis ei pea sa uuesti maksma kui pensionärina selle välja võtad."

Kallas tõi võrdluse ka Ungarist ja Poolast, kus teine sammas natsionaliseeriti ja see tõi kaasa pensionivarade drastilise vähenemise.

Reformierakond läheb valimisi võitma

Eelseisvatest riigikogu ja Euroopa Parlamendi valimistest rääkides kinnitas Kaja Kallas, et Reformierakonna Europarlamendi valimiste esinumbriks saab endine peaminister Andrus Ansip. Saatejuhi küsimusele, kas teiseks numbriks saab teine ekspeaminister Taavi Rõivas ja seda kompensatsiooniks selle eest, et peab kandideerima Lääne-Virumaal, Kallas otsest vastust ei andnud.

"Meil on palju tugevaid kandidaate. Teiste seas Taavi Rõivas, aga ka Urmas Paet ja veel palju teisi. Me kavatseme välja panna väga tugeva nimekirja, sest Eesti puhul on oluline, et meie praegused kuus ja järgmises koosseisus seitse saadikut oleksid väga tugevad tegijad," sõnas Kallas.

Ka küsimusele, kas tema isast Siim Kallasest saab riigikogu valimistel Taavi Rõivase asemel Reformierakonna esinumber Lasnamäel ja Kesklinnas, ei soovinud Kaja Kallas vastata.

"Me kinnitame nimekirjad 12. jaanuaril ja enne seda on meil sisevalimised, kes kandideerivad ja mis piirkondades. Need nimekirjad lähevad lukku 5. novembril. Sinnamaani on kõik lõpuni lahti. Ehk nagu ütleb vanarahva takus: iga asi omal ajal või veidi hiljem. Mina isa eest rääkima ei hakka. Ta on tugev poliitik ja tal on palju elukogemust, mida meie poliitikas ära kasutada. Ma oleksin rõõmus kui ta kandideeriks. See võibolla ei tundu nii, aga me oleme ka kaks täiesti erinevat inimest."

Lõpetuseks küsis saatejuht Kallaselt, kui Reformierakond ei peaks võitma valimisi ja jääks edasi opositsiooni, siis kas erakond elaks veel nelja aastat opositsioonis üle? Kallas ütles, et tema sellele ei mõtle ja erakond läheb võitma nii riigikogu kui ka Euroopa Parlamendi valimisi.

Kaja Kallas ja Mirko Ojakivi saates "Otse uudistemajast" Autor: Siim Lõvi /ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: