Ratas ja Reinsalu tegid maha Kallase idee sotsiaalmaks kaotada

Kaja Kallas ja Jüri Ratas vastamisi ETV saates
Kaja Kallas ja Jüri Ratas vastamisi ETV saates "1. stuudio" parteijuhtide debatil Autor/allikas: Anna-Aurelia Minev/ERR

Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas peab vastutustundetuks Reformierakonna esimehe Kaja Kallase ideed sotsiaalmaks üldse ära kaotada. Sarnasel seisukohal on koalitsioonipartner Isamaa justiitsminister Urmas Reinsalu isikus.

"Poliitikutel tuleks jääda oma sõnades vastutustundlikuks ja mitte välja käia täitmatuid löökloosungeid. Sotsiaalmaksu kaotamise mõte on äärmiselt vastutustundetu," ütles Ratas valitsuse pressikonverentsil kommentaariks Kaja Kallase poolt ERR-i veebiportaalis välja käidud ideele, et sotsiaalmaksu võiks ära kaotada.

"See tähendaks kõigi meie inimeste ravikindlustuse ja pensioni ära võtmist. Reformierakond on ka varem öelnud, et neil on tervishoiu erastamise ettepanekuid. See pole Eesti ühiskonna enamuse huvides. Keskerakond ei toeta solidaarse pensionisüsteemi ja ravikindlustuse süsteemi kaotamist," lisas Ratas.

Isamaasse kuuluv justiitsminister Urmas Reinsalu lisas omalt poolt, et kui sotsiaalmaks kui maksuliik kaotada, siis kaoksid ära ka pensioni ja ravikindlustuse süsteem. "Teine võimalus, mida ka idee autor silmas pidas, on panna sotsiaalmaksu koormus otsa tulumaksule. Et see oleks ligikaudu 50 protsenti lõpuks. See muudaks Eesti konkurentsivõimetuks rahvusvahelise ärikonkurentsi olukorras," kommenteeris Reinsalu.

Isamaasse kuuluv rahandusminister Toomas Tõniste lisas, et tema jaoks oli üllatav, et Reformierakonna esimees üldse sellise ideega välja tuli.

"Jääb mulje, et selle eesmärk oli lihtsalt pilti tulla. Ju siis on ideid väheks jäänud. Näha on, et valimised lähenevad ja tahetakse tähelepanu saada," sõnas Tõniste.

Kaja Kallas omakorda teatas pressiesindaja vahendusel vastuseks Ratasele, et peaminister võiks lõpetada Eesti inimeste asjatu hirmutamise. "Esiteks on sotsiaalmaksu kaotamine Reformierakonna arvates pika plaani küsimus, mida tuleb pärast järgmisi valimisi arutama hakata. Ja teiseks pole ma kunagi öelnud, et tuleks kaotada solidaarne pensionisüsteem või ravikindlustus," ütles Kallas.

Ajakirjanik Toomas Sildam küsis intervjuus Kallasega, kas Eestis tuleks kehtestada sotsiaalmaksulagi, näiteks 5000 euro juurde või viis Eesti keskmist palka, ca 6000 eurot, mille peale Kallas vastas, et talle meeldiks, kui me sotsiaalmaksu üldse ära kaotame.

"Jah, ma tean, see maksab 3,2 miljardit eurot [aastas]. Seda meil valimisprogrammis ei ole, sest erakonnas on ka kolm endist rahandusministrit. Aga ma seletan oma mõtte lahti. Kui võtame tulumaksustamise üldiselt, siis igasugune tulu on maksustatud 20 protsendiga, aga töine tulu on maksustatud töötuskindlustuse, sotsiaalmaksu ja tulumaksuga. See vahe on nii suur, et inimesed mõtlevad järjest rohkem, kuidas optimeerida, et maksu mitte maksta," selgitas Kallas.

Ta möönis, et sotsiaalmaksu laekub praegu rohkem, sest inimeste palgad tõusevad. "Aga kui vaatame töösuhteid, mis on sotsiaalmaksu aluseks, siis neid jääb traditsioonilisel moel järjest vähemaks. Inimesed on rohkem iseenda tööandjad ja kui neil ei ole motivatsiooni maksu maksta, sest tunnevad, et vahe on liiga suur, hakkavadki optimeerima."

Kallas nentis, et Reformierakonna valimisprogrammis seda mõtet praegu pole, kuid nelja aasta jooksul tuleb tema hinnangul vastav debatt avada.

Küsimusele, kuidas sel juhul riigieelarvet täita, vastas Kallas vaid, et Taanis ei ole samuti sotsiaalmaksu, kuid on tänu sellele kõrgem tulumaks. Lõplikud arvutused Eesti kontekstis on tal tegemata.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: