Eestisse tuleb Belgia soomusmanööverüksus ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto tänavu jaanuarist, kui Belgia andis õhuturbemissiooni üle Itaalia õhuväelastele.
Foto tänavu jaanuarist, kui Belgia andis õhuturbemissiooni üle Itaalia õhuväelastele. Autor/allikas: Siim Verner Teder/mil.ee

Järgmise aasta alguses alustab Eestis teenistust ligi 200 Belgia kaitseväelasest koosnev soomusmanööverüksus, et osaleda Tapal paikneva NATO lahingugrupi tegevuses.

Belglased viibivad siin viis kuud ning annavad seejärel koha üle Prantsuse armeele, teatas kaitseministeerium. Õppuse Kevadtorm ajal viibivad Eestis Ühendkuningriigi juhitava pataljoni koosseisus nii Belgia kui Prantsuse üksused.

Kaitseminister Jüri Luige sõnul näitab Belgia valitsuse otsus saata oma üksused Eestisse, et ka väikeriigid saavad NATO julgeolekusse võrdselt panustada.

Belgia üksus saabub Eestisse Leedust motoriseeritud rännakuga läbi kolme Balti riigi. Tee peal teeb üksus peatusi, et tutvustada oma tegevust ja varustust avalikkusele.

Varasemalt on Belgia õhutõrjemeeskonnad regulaarselt osalenud Eestis läbi viidud kevadistel suurõppustel, samuti on Belgia hävitajad osalenud NATO õhuturbemissioonil. Belgia vägede saabumine võimaldab ühist õhutõrjealast väljaõpet veelgi tõhustada.

Belgia üksus on varustatud jalaväe lahingumasinatega ja tankitõrje SPIKE-rakettidega, 120mm miinipildujatega, samuti on neil oma pioneeri- ja lahingutoetusüksus.

Kokku on üksusesse planeeritud ligi sada ühikut lahingutehnikat, sealhulgas 35 lahingumasinat ja 65 toetusmasinat. Tapal paiknevas NATO lahingugrupis võtab Belgia üksus oma ülesanded üle taanlastelt, esimesed Belgia kaitseväelased jõuavad Eestisse detsembris. Kevadel osalevad belglased suurõppusel Kevadtorm.

Liitlaste lahingugrupp on osa laiemast NATO heidutusest ning paikneb Eestis NATO Varssavi tippkohtumisel vastu võetud liitlaste ühise otsusega.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: