Kuni 125 cm3 mootorrattaga sõitmiseks pääseb autojuht eksamist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Riigi Teataja

Tuleva aasta juunist jõustuma planeeritud liiklusseaduse muudatus lihtsustab B-kategooria juhiloa omanikele A1-alamkategooria mootorrattaga sõitmise õiguse omandamist.

Kõige levinuma ehk B-kategooria juhiloa omanikud pääsevad sõitma kuni 125 cm3 töömahuga (kuni 11 kW) mootorrattaga teooria- ja sõidueksamit tegemata tingimusel, et nad läbivad autokoolis kursuse, mille käigus omandatakse ohutud sõiduvõtted.

Ettevalmistuse saamise kohta teeb maanteeamet seaduse jõustumisel märke liiklusregistrisse, mis tõendab B-kategooria juhtimisõigusega juhi õigust juhtida A1-kategooria mootorsõidukit.

Kehtiv liiklusseadus ütleb, et A1-kategooria omandamiseks tuleb autokoolis läbida vähemalt 10 teooria- ja 10 sõidutundi ning sooritada eksam. Eelnõu koostanud majandusministeerium märgib seletuskirjas, et see nõue on väikese
võimsusega mootorrattaga juhtimisõiguse omandamiseks liiga koormav.

Kui mopeediga on lubatud suurim sõidukiirus 45 km/h, siis A1-kategooria mootorrattaga on lubatud sõita 90 km/h või suvel kohati ka 110 km/h.

B-kategooria juhtimisõigusega on lubatud juhtida A1-kategooria mootorratast Lätis, Tšehhis, Itaalias, Maltal, Slovakkias, Hispaanias, Austrias, Poolas, Portugalis, Belgias, Prantsusmaal ja Luksemburgis.

Mootorrattaid puudutaks veel üks oluline muudatus. Tulevikus tohiks mootorrattal kaasa sõita ainult need lapsed, kelle jalad ulatuvad jalatugedele. Muidu võib laps libiseda või tema jalad lihtsalt masinasse sattuda.

Algaja juhi tunnusmärk muutub vabatahtlikuks

Eelnõuga loobutakse ka algaja juhi tunnusmärgi kasutamisest, kuid selle kasutamist ei keelata.

Majandusministeerium märgib seletuskirjas, et juba on järk-järgult loobutud algajale juhile kehtestatud liikluspiirangutest (näiteks kiiruspiirang 70 km/h) ning mootorsõidukijuhi koolituse kvaliteedi paranemise tulemusena ei ole algaja juhi tunnusmärgil teisi juhte hoiatavat eesmärki, mis on õppesõiduki tunnusmärkidel.

Algajad juhid ning ka ülejäänud sõidukijuhid, kes soovivad sõidukil kasutada algaja juhi tunnusmärki, võivad seda edasi kasutada. Algaja juhi tunnusmärgi kasutamine ei ole keelatud ega karistatav.

Jalakäijaid ja jalgrattureid puudutavate muudatuste kohta loe siit.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: