Prantsusmaa kavatseb kõrvaldada vahi alla võetud Ghosni Renault'st
Nissani esimees Carlos Ghosn, kes võeti esmaspäeval finantskuritegudes kahtlustatuna Jaapanis vahi alla, ei saa jääda ka Renault'd juhtima, ütles Prantsusmaa rahandusminister Bruno Le Maire teisipäeval.
Minister ütles, et Ghosn ei ole enam sellises positsioonis, et juhtida autotootjat, milles Prantsuse riigil on 15-protsendiline osalus, vahendas BBC.
Le Maire lisas, et Renault' partnerlus Nissaniga on aga jätkuvalt nii Prantsusmaa ja Jaapani kui ka mõlema ettevõtte huvides.
Renault' nõukogu koguneb teisipäeval, et arutada Ghosni ajutist asendamist tegevdirektori ametikohal.
Renault' aktsiad langesid teisipäeval 2,5 protsenti, esmaspäeval kukkusid aktsiad kaheksa protsenti.
Ghosn on ka Nissani ja Mitsubishi Motorsi juhatuse esimees ning juhib kolme autotootja liitu.
Nii Nissan kui ka Mitsubishi kavatsevad samuti Ghosni tema ametikohalt tagandada. Nissani aktsiad kukkusid teisipäeval Tokyos 5,5 protsenti ning Mitsubishi aktsiad 6,8 protsenti.
MItsubishi Motorsi tegevdirektor Osamu Masuko ütles, et Ghosnita on liitu keeruline juhtida. Nissanil on Mitsubishis 34-protsendiline osalus.
Esmaspäeval teatas Tokyo prokuratuur, et Ghosn aladeklareeris oma palka Nissanis. Jaapani rahvusringhäälingu NHK andmetel kulutas ettevõte lisaks miljoneid, ostes Ghosnile luksuskodusid.
Prantsusmaa ja Jaapan: Nissan-Renault-Mitsubishi liit on stabiilne
Prantsuse ja Jaapani ametnikud proovisid teisipäeval investoreid rahustada ja teatasid, et Nissan-Renault-Mitsubishi tööstusliit on stabiilne, hoolimata Nissani ja Mitsubishi esimehe Carlos Ghosni vahistamisest esmaspäeval.
Teisipäeval teatasid Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire ja tema Jaapani ametikaaslane Hiroshige Seko, et toetavad "üht suurimat Prantsuse-Jaapani tööstuskoostöö sümbolit", viidates autotootjate kolmikliidule.
Le Maire'i sõnul ei ole Prantsusmaa ametivõimud leidnud tõendeid, et Ghosn oleks seadust rikkunud, kuid valitsusel on varem olnud temaga ülemäärase töötasu pärast konflikte.
Prantsusmaale kuulub Renault's 15-protsendine osalus ja riigil on firmas 22-protsendine hääleõigus.
Reitinguagentuur Standard & Poor's teatas, et plaanib langetada Nissani krediidireitingut, kuna "ettevõtte juhtimiskultuuri ümberkorraldamine ei kujune lihtsaks".
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: ERR/BNS