Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nissani juhatus tagandas vahi alla võetud Ghosni esimehe kohalt

{{1542891360000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Jaapani autofirma Nissan kinnitas neljapäeval meedia teadet, et selle juhatus tagandas ühehäälselt esimehe kohalt esimehe Carlos Ghosni, kes esmaspäeval Jaapani võimude poolt kinni peeti.

Nissani teatel taheti seeläbi vähendada juhtumi negatiivset mõju tööstusliidule Prantsuse Renault' ja Mitsubishi Motorsiga.

"Pärast siseuurimise põhjaliku raporti ülevaatamist otsustas juhatus ühehäälselt Carlos Ghosni juhatuse esimehe kohalt kõrvaldada," teatas Nissan.

Samuti tagandati ametist tegevdirektor Greg Kelly, keda süüdistatakse ka töötasu aladeklareerimises.

Jaapani ringhääling NHK ja ärileht Nikkei kirjutasid neljapäeval, et Nissani juhatus eemaldas firmat pea 20 aastat juhtinud Ghosni ametist.

Ghosni süüdistatakse oma sissetuleku aladeklareerimises ja mitmetes teistes finantskuritegudes, mille paljastas vilepuhuja teate peale algatatud Nissani siseuurimine.

Lisaks Nissani juhtimisele on Ghosn ka Prantsuse autofirma Renault tegevjuht ja ta rajas oma karjääri jooksul Renault-Nissan-Mitsubishi autotööstusliidu, mis möödunud aastal müüs kokku 10,6 miljonit autot ehk enam kui ükski teine autotootja.

Ghosni tagandamine seab kahtluse alla ka tööstusliidu, mille palgal on üle maailma 450 000 töötajat, tuleviku. Samas on nii Prantsuse kui Jaapani majandusminister teatanud, et loodavad koostöö jätkumisele.

Ghosn peeti kinni esmaspäeval Tokyos ja talle ning teisele Nissani tippjuhile Greg Kellyle esitati süüdistus oma sisetuleku 44 miljoni dollari ulatuses aladeklareerimises aastatel 2011-2015.

Ringhääling NHK kirjutas ka, et Nissan maksis "tohutuid summasid", et hankida Ghosnile luksuslikke kodusid Rio de Janeiros, Beirutis, Pariisis ja Amsterdamis, seda "ilma igasuguse ärilise põhjenduseta".

Pärast ametist tagandamist jääb ta endiselt Nissani juhatuse liikmeks, sest juhatusest eemaldamiseks on vaja aktsionäride üldkoosoleku heakskiitu.

Ärileht Financial Times kirjutas, et Ghosni kinnipidamine ja tagandamine langeb ajale, kui ta tegi tööd Nissani ja Renault' ühinemise kallal. Financial Timesi andmetel olid sellele Jaapani firma tippjuhid aga vastu ja tema tagandamine võib leida kasutamist tööstusliidu kallutamiseks Nissani kasuks.

Renault on Ghosni vallandamise edasi lükanud, teatades, et Nissan ei ole sellega jaganud tõendeid Ghosni süütegudest.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: