"Olukorrast riigis": rändeleppekriis otsustab märtsivalimiste võitja

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Ränderaamistiku tõttu lahvatanud kriis otsustab, kes võidab tuleva aasta märtsis toimuvad riigikogu valimised, leidsid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" saatejuhid Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas.

"Minu meelest rändeleppekriis otsustab tuleva aasta märtsi valimiste võitja. Sest kui nüüd mingi imega peaks Reformierakonnal õnnestuma teoks teha see, et neil õnnestub saada riigikogus hääled kokku ja [peaminister Jüri] Ratase valitsus kukutada - teoreetiliselt ei ole see võimatu, sest Ratase koalitsiooni ülekaal on üsna napp /.../ - suudab Reformierakond väga veenvalt nii enda kui Keskerakonna valijatele tõestada, kumb partei on tugevam ja ilmselgelt saab ka väga tugeva tõuke, et märtsivalimised võita," sõnas Karnau.

Samas tõdes ta, et niisugune võimalus on väga väike ja peaaegu olematu, ent päris maha kanda seda ei saa.

Juhul kui Ratase valitsus jääb võimule - Karnau hinnangul ta ilmselgelt jääb -, kuid jääb toppama rändeleppe küsimusega ja halvimal juhul ei lähegi Eesti lepet toetama või suudab Ratas muul viisil jätta endast mulje kui poliitikust, kes ei kontrolli Eesti välispoliitilist joont, siis on see oluline võit Reformierakonnale.

Kui aga Ratasel peaks õnnestuma probleemist välja tulla nii, et Eesti saab ränderaamistikku toetada, siis peaks ta valimised võitma.

"Nii et nii kummaline kui see ka ei ole, siis nende valimiste võtmeküsimus on üks deklaratsioon, millest Eestis veel mõni nädal tagasi olid kuulnud väga vähesed inimesed, mõned üksikud välisministeeriumi ametnikud," tõdes Karnau.

Tema hinnangul toob Reformierakonna püüdlus näidata Ratast nõrga liidrina Keskerakonnale kokkuvõttes rohkem kasu kui kahju, sest Ratas on suutnud pärast Edgar Savisaare kukutamist kahe aastaga väga edukalt partei üle võtta ning ränderaamistik annab talle suurepärase võimaluse tõestada, et uus Keskerakond uue liidri all hoiab Eesti senist välispoliitilist joont ja suudab olla solidaarne oma EL-i liitlastega.

Lobjakas oli nõus, et ränderaamistik otsustab valimiste võitja. Ta märkis, et kui EKRE esimehe Mart Helme sõnul on Reformierakond ja sotsid juba järgmise koalitsiooni kokku leppinud, siis tegelikult on Helmel vananenud info. Mingil hetkel otsis SDE esimees Jevgeni Ossinovski Lobjaka sõnul tõepoolest Reformierakonnaga kontakti.

"Probleemiks on ja jääb, et Kaja Kallas valitseb üha talibaniseeruvamat erakonda, kus ta ei kontrolli kõiki sõjapealikke - Jürgen Ligi on seal ja Kristen Michal, teisigi inimesi. Seni, kuni Kallas oli võimeline või jõudis sondeerida sõjapealikega, mida on Reformierakonnas võimalik teha ja olevat isegi olnud nõus neid kontakte jätkama, oli Ossinovski juba mõttest loobunud," rääkis ta.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: