Ligi ja Kallas näevad EKRE meeleavaldusel toimunut erinevalt

Kaja Kallas ja Jürgen Ligi.
Kaja Kallas ja Jürgen Ligi. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Reformierakonna juhid Kaja Kallas ja Jürgen Ligi näevad esmaspäeval Toompeal EKRE meeleavaldusel toimunut erinevalt. Kui partei esimees Kallas ei mõista, kuidas paljud ei leia juhtunus taunimisväärset, siis aseesimees Ligi leiab, et Indrek Tarand ja sotsid käisid meeleavaldusel EKRE toetajaid pilkamas.

Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) korraldatud ÜRO ränderaamistiku vastasel piketil haaras eurosaadik Tarand mikrofoni enda kätte ja püüdis sõna võtta. Tarand lükati kõnepoodiumilt alla, tõugati pikali ning mõned meeleavaldajad lõid teda jalaga.

Kallas: EKRE ergutas vägivallale takka

"Olin täna terve päev Harjumaal kohtumistel ja mind hirmutab see, et paljud inimesed ei leia eilsetes sündmustes Toompea lossi ees taunimisväärset. Fakt on see, et eestlased läksid eestlastele poliitiliste vaadete pärast kallale ja riigikogus esindatud ja koosolekut korraldanud poliitiline partei ei üritanud inimesi mitte maha rahustada, vaid ergutas takka," kommenteeris Kallas.

"Vaadates Ukrainas toimuvat on olulisem kui kunagi varem, et me hoiame kokku. Meie omavahelised kisklemised ja viha õhutamine ning lõhede tekitamine ühiskonnas on vesi ainult Venemaa veskile," lisas Kallas.

"Kunagi lugesin Eric Larssoni raamatut "Inside the Garden of Beasts", mis on kirjutatud Ameerika suursaadiku ja tema tütre päevikute põhjal, kes saadeti natsi-Saksamaale. Raamatus on näha, kuidas tasahilju jõuti selleni, et juute aeti ahju - alguses tõuklemine tänaval, siltide külge kleepimine, mõnitamine, märgistamine, kellegi näiline võllatõmbamine. Inimesed ei öelnud ega teinud midagi ja nii läkski vaikselt sinnamaani, mida me ajaloost teame. Kui me ei mõista vägivalda poliitiliste vaadete eest hukka, kui me peame seda normaalseks või isegi õigustatuks, siis oleme samal teel. Ärme palun tee seda meie armsa Eestiga," lausus Kallas.

Ligi: Tarand läks EKRE toetajaid pilkama

Jürgen Ligi kirjutas, et loodab, et Tarand haiget ei saanud, ent teda pani üllatama, kui rahulolevalt Tarand pärast rüselust kaamerate ette ilmus.

"Ma ei kaitse siin kedagi ega midagi, otse vastupidi. Isegi Indrekut mitte, sest kui ta nüüd räägib, et pole rahvuskaaslaste vägivalda varem tundnud, on ohvri küsimus vaieldav. Lintidel on vägivald, aga elus ei mõisteta seda hukka ega tulda peksa saamiselt kaamerate ette nii üdini rahulolevalt. Loodan, et ka suuremat haiget ei saanud Indrek füüsiliselt, ent kahtluseta haiget tegemas käis ta ise vaimselt," ütles Ligi.

"Juba see "Euroopa Parlamendi saadikule tuldi kallale" on üdini ülevalt alla. Miks just mitte talle, kui tema stiil oli mitteparlamentaarne, miks tuua mängu ELi, mida see publik on õpetatud pidama kurjuse impeeriumiks? Aga ennast nautiv ja jõukas sots läks siin ka inimeste keskele, kes sotsidel ise keskel olla, pilkama neid teemal, mis on nad üles ärritatud, muutma nende meeleavaldust enda meelelahutuseks, ehkki nende hulgas on elult peksa saanuid, õnnetuid, segadusse aetuid, kurje. Neil inimestel oli see harv lähedal olek võimule ja võimalus temaga pahandada, aga siis tuli võim, rebis neilt lava ja mikrofoni ja kallas nad kihutuskõnega üle," jätkas Ligi.

"Kuidas saab hirmutada debati füüsiliseks muutmisega nüüd, kui Indrek teeb seda ainuüksi esikülgedel mitmendat korda pärast 1993. ja Narvat, millega tahtis täna oma eluloo rääkimise ära lõpetada? Ainult sellist debatti, paremal juhul kommentaariumides, tema puhul ju teataksegi. Mitte keegi ei tea aga ta vaateid ühiskonnakorralduses või mis on ta järgmine partei pärast Isamaad, punarohelisi, Keskerakonda ja sotse, sest ta esitleb end valijale just ainult füüsiliselt ja kordamööda neis kõigis," sõnas Ligi.

Ligi sõnul ei muuda debatti tsiviliseerituks võõrale peole sisse murdmine ja väitmine, et oled kutsutud, samuti pahandamine võimuesindajana ebapiisava sõnaõiguse pärast nendega, kelle sõna muul ajal üldse ei kostu.

"Tsiviliseeritus eeldab poolte füüsilist distantsi ja selle turvamist. Sissetungi tegemata jätta on mõõtmatult lihtsam kui võõrast viisakalt vabaneda, ja kuna politsei ja turvamees jäid sekkumisega hiljaks, saime nüüd portsu veel õnnetumaid ja tigedamaid, keda ähvardab peale sotsi irvituse veel krimasi, sest nad on pettunud riigis, kes just sotside ja Rahvavaliit/EKRE kinnitusel suudab neid aidata kõiges. Ja eluaegse valitseja, kelle vaateid me ei tea," lõpetas Ligi.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: