Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKRE meeleavaldus ÜRO ränderaamistiku vastu läks tuliseks

Foto: Priit Mürk/ERR

Eesti Konservatiive Rahvaerakond (EKRE) korraldas kell 10 Toompeal riigikogu ees meeleavalduse ÜRO globaalse ränderaamistikuga liitumise vastu. Meeleavaldusel protestib mõnisada inimest.

Kella 9.45 ajal oli riigikogu esine juba poolenisti rahvaga täitunud. Marrakechi ränderaamistiku vastastega olid väljakule kohtuma tulnud ka sotsiaaldemokraadid Kalvi Kõva, Rainer Vakra, Jevgeni Ossinovski, ettevõtlusminister Rene Tammist ja välisminister Sven Mikser. Samuti sotside esinumber Pärnumaal Indrek Tarand.

Sotse tervitasid meeleavaldajad vilekooriga. Sotside aadressil kõlasid loosungid: "Kõndige minema oma sooja koha poole", "Maha sotsid", "Tõmba uttu".

Mikser ütles hiljem riigikogu saalis, et kui talle oleks meeleavaldusel sõna antud, siis oleks ta öelnud, et ühegi Eesti erakonna eesmärgiks ei ole soodustada massimmigratsiooni või müüa maha Eesti riik.

Indrek Tarand sattus rüselusse

Sotsid soovisid ka teha avaldust, ent rahvas ei soovinud neile sõna anda. Indrek Tarand võttis siiski mikrofoni, mille peale tekkis rüselus. Tarand ütles: "Kui te ei taha, et siia tulevad sajad tuhanded pagulased, siis hääletage sotside poolt." Martin Helme ütles, et Tarand on purjus.

Tarand saadeti platsilt minema ropu sõimu saatel ning mõned meeleavaldajad lõid teda jalaga.Indrek Tarand EKRE meeleavaldusel Toompeal Autor: Priit Mürk/ERR

Tarand ütles ERR-ile, et toimunud rüseluses ta viga ei saanud. "Ei, ei. Ma olen väga osav selles küsimuses," sõnas Tarand.

"Nad keeldusid teistsugust vaatekohta kuulamas, jumala eest, inimestel on õigus ka mitte kuulata," lausus Tarand.

Küsimusele, kas inimesed olid Tarandi vastu vaenulikud vastas Tarand, et paar-kolm tükki olid. "Üldiselt ei olnud, on ka sõbralikke inimesi," lausus ta.

Helme: sotsid korraldasid provokatsiooni

Rahvas hakkas skandeerima "maha sotsid".

Martin Helme selgitas, et nemad sotsidele sõna ei anna, sest sotsid on valetajad.

"Sotsid on tänapäeva interrinne. Nad pusivad koos Keskerakonnaga. Pusivad ka koos Reformierakonnaga, kes on sama kahepalgeline," hüüdis Helme.

Seejärel sai sõna EKRE esimees Mart Helme, kes ütles, et sotsid korraldasid siia väljakule tulles ja sõna soovides provokatsiooni.

"Meil on tarvis näidata jõudu enne kolmandat märtsi, et neil oleks võimalikult raske valimistulemusi võltsida," lausus Helme.

Helme kutsus üles rahvast mitte hääletama rahvusriigi hävitajate poolt.

Eesti meediaväljaandeid nimetasid EKRE esindajad korrumpeerunuteks.

Põlluaas: ÜRO-sse kuuluvad kolmanda maailma diktatuuririigid

Pärast Mart Helme asus rahva ette kõnelema Henn Põllumaas. Ta küsis, et kui Marrakechi lepe on nii tähtsusetu, siis miks see tekitas nii suuri pingeid valitsuses,

Põlluaasa sõnul on ÜRO kolmanda maailma hääletoru, kuhu kuuluvad vaesed, korrumpeerinid ja diktatuuririigid.

Põlluaas rääkis, et EKRE on teinud ettepaneku riigikogu valimiste päeval korraldada ka Marrakechi ränderäämistiku osas rahvahääletus.

EKRE meeleavaldus Toompeal Autor: Priit Mürk/ERR

Samuti kõnega esinenud Jaak Madison nõudis sotside valitsusest välja viskamist.

Madisoni sõnul kavatseb ta esitada välisminister Sven Mikseri suhtes riigireetmise süüdistuse.

Jaak Madison ja Urmas Espenbergi nimetasid sotsiaaldemokraate riigireeturiteks ja nõudsid nende valitsusest välja viskamist.

Rahva seas on inimesed pagulaste vastaste loosungitega ja kohale on toodud Poola ja Ungari lipud. Mõlemad riigid on teatanud, et nad ei liitu Marrakechi ränderaamistikuga.

Loosungite seas paistis silma kohale toodud "Reeturite võllapuu", kuhu oli köie otsa riputatud köögimikser . Samuti loosung "Eesti rahva reetur nr. 1", kus oli kujutatud Kersti Kaljulaidi moslemina. Samuti loosung "Eesti rahva hävitajad", kus oli kujutatud Jevgeni Ossinovskit, Kersti Kaljulaidi ja Jüri Ratast.

Kella 13.30ks oli riigikogu esine plats puhas ja meeleavaldus lõppenud.

EKRE esimees Mart Helme leiab, et Eesti võtaks ränderaamistikuga liitumisel endale kohustuse lõdvendada oma immigratsioonipoliitikat ja see seaks Eesti ohtu.

"Eesti valitsejad ei tohi unustada, et kõrgeimat võimu kannab Eestis rahvas ning riigi poliitika kujundamisel tuleb nende häält kuulda võtta," ütles Helme.

Eelmise nädalal esitas EKRE riigikogule eelnõu panna ÜRO rändeleppega ühinemine rahvahääletusele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: