Tarand: praegusele verbaalsele keskkonnale pidi paratamatult vägivald järgnema

Kui verbaalne keskkond, debatt ja poliitiline kultuur meelega vulgaliseeritakse ja viiakse vägivaldseks, siis sellele paratamatult järgneb vägivald, ütles eurosaadik Indrek Tarand.

Sotsiaaldemokraatlikus erakonnas (SDE) kevadel riigikokku kandideeriv Tarand tegi politseile avalduse tema ründamise kohta esmaspäeval Toompeal toimunud EKRE meeleavaldusel.

Eesti konservatiivse rahvaerakonna (EKRE) korraldatud ÜRO ränderaamistiku vastasel piketil haaras Tarand mikrofoni enda kätte ja püüdis sõna võtta.

Tarand lükati kõnepoodiumilt alla, tõugati pikali ning mõned meeleavaldajad lõid teda jalaga.

Intervjuus ETV saatele "Ringvaade" ütles Tarand, et tegu oli rühmaviisilise füüsilise kallaletungiga Euroopa Parlamendi saadikule, kes osales meeleavaldusel Eesti vabariigi seaduste kohaselt.

"Euroopa Parlamendi saadiku füüsiline ründamine on kogu Euroopa Liidu mõttes haruldane. Sellega Eesti kindlasti ületab uudiskünnise," prognoosis ta.

Tarandi sõnul läks ta lavale seetõttu, et Eesti poliitilises traditsioonis on alati Toompea esisel meeleavaldusel asjaomane minister kõneleda saanud.

"Öeldi, et sotsid sõna ei saa. Aga minule oli lava vaba. Tahtsin näidata, et lahendused on olemas," kommenteeris ta juhtunut.

Tarand märkis, et kui verbaalne keskkond, debatt ja poliitiline kultuur meelega vulgaliseeritakse ja viiakse vägivaldseks, mida EKRE on tema hinnangul aastaid teinud, siis sellele paratamatult järgneb vägivald.

"Nii, nagu 2006. aastal vägivallastus venekeelnde Delfi kommentaarium. Me teame, mis sellele järgnes linnaruumis," lisas ta.

Politsei tuvastas, et Tarand viibis meeleavaldusel kainena. "Ma ammu juba ei joo," teatas Tarand intervjuus.

Riigikogu juhatus mõistis hukka igasuguse vägivalla  

Riigikogu juhatus tegi esmaspäeval avalduse, milles mõistis üheselt hukka Lossi platsil toimunud meeleavalduse käigus aset leidnud vägivalla juhtumi.

"Igasugune vägivald demokraatlikus õigusriigis on lubamatu," märgib juhatus avalduses. "Demokraatia tähendab sõnavabadust ja mitte mingil juhul vägivalda. Inimene, kes demokraatlikus riigis kasutab vägivalda, häbistab Eesti riiki."

Riigikogu juhatus on seisukohal, et ühiskonda kooshoidvat ühisosa on võimalik saavutada vaid vastastikku lugupidava mõttevahetuse käigus. Isegi Eesti ajaloo kriitilistel momentidel on seni suudetud vägivallast hoiduda.

Riigikogu juhatus märkis, et parlament on koht, kus esindatakse erinevaid ühiskonnas leiduvaid arusaamu ja peame olema valmis kuulama mitte ainult seda, mis kuulub meie maailmapilti, vaid ka teisi arvamusi.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: