Politsei ei tuvastanud Tarandi tegevuses Toompeal EKRE miitingul rikkumist

Indrek Tarand EKRE meeleavaldusel piiramisrõngas
Indrek Tarand EKRE meeleavaldusel piiramisrõngas Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Politsei hinnangul ei püüdnud Euroopa parlamendi saadik, sotsiaaldemokraatlikus erakonnas (SDE) kevadel riigikokku kandideeriv Indrek Tarandi esmaspäeval riigikogu ees toimunud EKRE meeleavaldusel takistada avaliku koosoleku läbiviimist.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esindaja tegi politseile esmaspäeval avalduse kriminaalmenetluse alustamiseks karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb seaduslikult korraldatud avaliku koosoleku takistamist ja laialiajamist vägivallaga.

Politsei on avalduses esitatud asjaolusid hinnanud ning leidnud, et kriminaalmenetluse alustamiseks puudub alus.

Avaliku koosoleku takistamisena saab käsitleda tegevust, mis on suunatud kas koosoleku ära jäämisele või selle läbiviimise mõjutamisele selliselt, et jääks saavutamata koosoleku meelsuse kujundamine või väljendamine.

"Indrek Tarandi tegevuse eesmärk ei olnud koosoleku laiali ajamine, vaid oma sõnavõtuga sai temast pigem koosolekul osaleja. Koosoleku takistamine ning selle segamine ei ole üks ja sama. Eesti vabariigi põhiseaduse kohaselt on kõigil õigus oma arvamust avaldada. Võime seada küsimuse alla, kas taoline käitumine antud olukorras oli kohane, kuid süüteo ilminguid selles tegevuses ei esine," selgitas Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit.

Politseile laekunud avalduses heidab koosolekut korraldanud erakonna esindaja ette, et vahejuhtumi käigus lõhuti erakonnale kuuluv mikrofon. "Kuna mikrofon kisuti Indrek Tarandi käest ära, siis ei saa talle ette heita asja rikkumist ning tegu ei olnud mikrofoni tahtliku kahjustamisega," lisas Saarniit.

"Olukorras, kus on oht, et verbaalne konflikt eskaleerub füüsiliseks, julgustame inimesi alati kutsuma appi korrakaitsjad," lisas jaoskonna juht.

Indrek Tarandi avaldus tõi kriminaaluurimise

Põhja prefektuur käivitas kriminaaluurimise, et selgitada Indrek Tarandi ründamist esmaspäeval Tallinnas Toompeal EKRE meeleavaldusel.

Indrek Tarand tegi esmaspäeval piketil toimunud rünnaku kohta politseile avalduse ning politsei käivitas kriminaaluurimise karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb avaliku korra rasket rikkumist.

"Ma olin füüsilise vägivalla ohver ning seaduskuuleka kodanikuna tegin toimunu järel politseile avalduse, et ründajad välja selgitataks. Sellist avalikku rünnakut ei saa kopika eestki lubada," ütles Tarand ERR-ile.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) korraldatud ÜRO ränderaamistiku vastasel piketil haaras Tarand mikrofoni enda kätte ja püüdis sõna võtta.

Tarand ütles: "Kui te ei taha, et siia tulevad sajad tuhanded pagulased, siis hääletage sotside poolt."

Tarand lükati kõnepoodiumilt alla, tõugati pikali ning mõned meeleavaldajad lõid teda jalaga. Seejärel toimetas K Security turvamees Tarandi piketikohast eemale, kus seisis politseinik.

Tarand ütles, et toimunud rüseluses ta viga ei saanud. "Ei, ei. Ma olen väga osav selles küsimuses."

Politsei Tarandil joovet ei tuvastanud

EKRE esindajad väitsid nii meeleavalduse ajal kui ka pärast riigikogu saalis, et Tarand oli purjus. "Loomulikult ei olnud," ütles Tarand ERR-ile.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: