President Kaljulaid sõidab visiidile Benini, Senegali ja Alžeeriasse

President Kaljulaid tänavu sügisel Fidžil.
President Kaljulaid tänavu sügisel Fidžil. Autor/allikas: VPK

President Kaljulaid on selle nädala kolmapäevast pühapäevani visiidil Aafrikas, kus kohtub Benini, Senegali ja Alžeeria riigipeadega.

Visiidi eesmärk tutvustada Eesti e-riigi lahendusi ja leida uusi turge Eesti ettevõtetele ning arutada Eesti kandideerimist ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks. Riigipead saadab Eesti äridelegatsioon, kes sõlmib kohapeal mitu koostöölepet, ütles ERR-ile presidendi kantselei pressinõunik.

"Kuigi oleme väike riik, saame Aafrikat toetada, jagades Eesti kogemust e-riigi ja küberjulgeoleku vallas ning näidates, et näeme oma silmapiirist kaugemale," selgitas president Kaljulaidi välisnõunik Lauri Kuusing.

"Aafrika riikidel on suur potentsiaal tänu e-lahendustele muuta paremaks piiriülest koostööd, kasvatada majandusi ning jõuda arenguhüppeni. Sellest võidavad nii Eesti  kui meie ärikogukond, kes on Aafrikaga koostööst väga huvitatud," ütles Kuusing ja lisas, et hoolimata julgeolekunõukogu kampaania lõpptulemusest on Eesti ja Aafrika pikaajaline koostöö alles algamas."

Kolmapäeval on Kersti Kaljulaid ametlikul visiidil Beninis, mis on Eesti riigipea esimene ametlik visiit Aafrikasse. President Kaljulaidi saadab Benini ametlikul visiidil riigikogu liige Mart Nutt ja äridelegatsioonis on kaasas mitmed Eesti tehnoloogiaettevõtted. Kohtumisel Benini presidendi Patrice Taloniga kirjutavad delegatsiooni kuuluvate ettevõtete esindajad alla mitu koostöölepet IT-lahenduse kasutuselevõtuks ja e-lahenduste juurutamiseks Beninis.

Cybernetica andmevahetustehnoloogiate juhi Riho Kure sõnul on Aafrika turg ettevõtte jaoks strateegilise tähtsusega. "Beninis sõlmitav kokkulepe on tunnustus nii meile kui ka riikidevahelisele koostööle ning kinnitab rahvusvahelist usaldust meie tehnoloogiate vastu," sõnas Kurg.

Varasemalt on Cybernetica UXP-i tehnoloogiat rakendatud näiteks Namiibias, Nigeerias ja mujal. "Missioonikriitiliste e-riigi alussüsteemide eksport ei tähenda lihtsalt tehnoloogiatarnet, vaid usaldussuhte loomist osapoolte vahel. Hindame väga kõrgelt oma koostööd kohalike partneritega ning kõrgetasemelist toetust riigi poolt," lisas Kurg.

7. detsembril on president Kaljulaid töövisiidil Senegalis, kus kohtub riigipea Macky Salliga ning osaleb digi- ja küberümarlaual. Ka Senegalis saadab riigipead Eesti ettevõtjatest koosnev äridelegatsioon.

9. detsembril on riigipea töövisiidil Alžeerias, kus kohtub presidendi Abdelaziz Bouteflikaga ja peaministri Ahmed Ouyahiaga. Alžeerias kuulub ametlikku delegatsiooni ka maaeluminister Tarmo Tamm, kes allkirjastab valitsuste vahelise põllumajanduse ja kalanduse koostööd puudutava vastastikuse mõistmise memorandumi.  

Riigipea jõuab tagasi Eestisse 10. detsembril.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: