Kaljulaid otsib Austraaliast Eestile tuge ÜRO julgeolekunõukokku pürgimiseks

President Kersti Kaljulaid ja Austraalia kindralkuberner Sir Peter Cosgrove.
President Kersti Kaljulaid ja Austraalia kindralkuberner Sir Peter Cosgrove. Autor/allikas: presidendi kantselei

Austraaliasse ja Okeaanisse visiidile sõitnud president Kersti Kaljulaid üritab reisil koguda toetust Eesti kandideerimiseks ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks.

Kaljulaid rääkis ERR-i raadiouudistele, et kohtus Austraalia kindralkuberner Peter Cosgroveiga ning tal oli võimalus vestelda ka peaminister Scott Morrisoniga. President märkis, et maailma julgeoleku olukorrast on Eestil Austraaliaga üsna ühtmoodi arusaam.

"Nende käest on huvitav küsida, kuidas nad näevad Hiinat, Hiina rolli ja kavatsusi, nad mõistavad üsna hästi ka Venemaaga seotud muresid," ütles Kaljulaid. "Nii et meie julgeolekuteemaline debatt nendega on olnud samameelsete riikide arutelu."

Ühel meelel ollakse tema sõnul ka ÜRO-s ning plaanis on teha koostööd NATO küberkaitse keskusega Tallinnas.

"Meil on ühine projekt Austraalia riigiga, et toetada e-riigi arengut siinsetes väikestes saareriikides - meil on päris palju, millest omavahel rääkida," lausus Kaljulaid.

Ta märkis, et iga visiit, mis ta oma ametisse astumisest alates on teinud, töötanud ühtlasi ka Eesti julgeolekukampaania hüvanguks.

"Nii pikad visiidid kahtlemata suure tõenäosusega oleksid tegelikult olemata, kui meil seda kampaaniat ei oleks," tõdes president. "Kogu meie välisteenistus seisab kikivarvul, et Eestil oleks rohkem sõpru maailmas. See on suurem töö kui ainult see julgeolekunõukogu kampaania. Olla tuntud maailmas, tähendab olla paremini kaitstud igal juhul."

Kaljulaid usub, et Eestit mõistetakse, kui öelda, et me ei taha minna julgeolekunõukogusse lihtsalt selleks, et kuskile lahtrisse linnukest teha, vaid selleks, et maailma ainsa avalikus sektoris väga palju digivahendeid kasutava riigina, kus peaaegu kõik teenused on juba kolinud internetti, tajume me teravamalt küberriske, küberohte.

"Ja seda taju maailmas ja julgeolekunõukogus liiga palju ei ole. Me oleme seadnud omale eesmärgi viia need teemad sinna laua taha. Kõik mõistavad seda väga hästi just siin nurgas, sest lõppude lõpuks oli see Uus-Meremaa, kes viis kliimaküsimused julgeolekunõukokku, sest siin piirkonnas hakkas kliimamuutuste tajumine teravaks minema ju palju enne kui kusagil mujal. Nii et siin on see analoogia põhjal meie eesmärkide mõistmine väga suur," lausus Kaljulaid.

25. oktoobril suundub president Uus-Meremaale ning tema töövisiit lõpeb 2. novembril New Yorgis, kus ta kohtub ÜRO peasekretäri Antonio Guterresiga.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: