Trump: USA-Hiina suhted tegid suure hüppe
USA president Donald Trump teatas esmaspäeval, et USA suhted Hiinaga tegid pärast tema kohtumist president Xi Jinpingiga Buenos Aireses "suure hüppe".
"Väga head asjad hakkavad juhtuma. Me tegutseme jõuliselt, kuid ka Hiinal on palju võita, kui leping on valmis. Võrdne seis!" säutsus Trump hommikul.
My meeting in Argentina with President Xi of China was an extraordinary one. Relations with China have taken a BIG leap forward! Very good things will happen. We are dealing from great strength, but China likewise has much to gain if and when a deal is completed. Level the field!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 3, 2018
Trump viitas - võimalik, et tahtmatult - Mao Zedongi katastroofiliselt "suurele hüppele" Hiina agraarmajanduse kiireks industrialiseerimiseks, mis ajaloolaste hinnangul nõudis kümneid miljoneid inimelusid.
Laupäevasel õhtusöögil Buenos Aireses jõudsid Trump ja Xi kokkileppele peatada kolmeks kuuks uute tollide kehtestamine, et anda läbirääkijatele aega jõuda kokkuleppele.
Trump soovib "võidurelvastuse" lõpetamiseks kõnelusi Putini ja Xiga
USA president Donald Trump tegi esmaspäeval ettepaneku tulevasteks kõnelusteks Hiina ja Venemaa juhtidega, et teha lõpp "suurele ja kontrollimatule võidurelvastumisele".
"USA kulutas sel aastal 716 miljardit dollarit. Hullumeelsus! kirjutas Trump varahommikuses säutsus. "Olen kindel, et millalgi tulevikus alustame president Xi ja Vene presidendi Putiniga kõnelusi selle üle, kuidas peatada suur ja kontrollimatu võidurelvastumine."
I am certain that, at some time in the future, President Xi and I, together with President Putin of Russia, will start talking about a meaningful halt to what has become a major and uncontrollable Arms Race. The U.S. spent 716 Billion Dollars this year. Crazy!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 3, 2018
Trump: Hiina nõustus autode imporditolli vähendama
Hiina vähendab Ühendriikides toodetud autodele kehtestatud imporditolle, teatas USA president Donald Trump.
USA president teatas Twitteris, et Hiina nõustus "vähendama ja kaotama" imporditollid autode jaoks, mis on praegu 40 protsendi tasemel.
China has agreed to reduce and remove tariffs on cars coming into China from the U.S. Currently the tariff is 40%.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) December 3, 2018
Hiina ei ole seda sammu veel kinnitanud, kuid Hiina välisministeeriumi teatas esmaspäeval: "1. detsembril jõudsid president Xi ja president Trump kaubandusküsimustes olulise konsensuseni."
"Nad nõustusid uute tariifide kehtestamise edasi lükkama ja tulid välja mitmete uute konstruktiivsete korraldustega, kuidas olemasolevaid erimeelsusi ja probleeme lahendada," ütles ministeeriumi pressiesindaja Geng Shuang.
Peking langetas juulis autode imporditolli 25 protsendilt 15 protsendile, kuid hiljem tõstis imporditolli 25 protsendi võrra ehk 40 protsendini USA-s toodetud autode jaoks.
Kuigi mitmed USA autotootjad toodavad Hiina turu jaoks autosid kohalikult, mõjutasid imporditollid muuhulgas autotootjat Tesla ja USA-s toodetud BMW ja Fordi mudeleid.
Moon: Trump lubab täita Kimi soovid pärast tuumarelvitustamist
Trump täidab Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni soovid, kui ta teeb teoks lubaduse tuumarelvadest loobuda, ütles Lõuna-Korea president pühapäeval.
Lõuna-Korea riigipea edastas Argentina pealinnast Buenos Airesest, kus ta osales G20 tippkohtumisel, Uus-Meremaale suundudes ajakirjanikele Trumpi sõnumi Kimile.
"Sõnum oli, et president Trump suhtub esimees Kimi väga sõbralikult ja Kim meeldib talle. Seega soovib ta, et esimees Kim viiks ellu nende kokkuleppe ülejäänud osa, et ta saaks teoks teha selle, mida Kim tahab," ütles Moon Lõuna-Korea uudisteagentuurile Yonhap.
Trump ütles laupäeval Buenos Aireses, kus ta arutas Mooniga olukorda Korea poolsaarel, et loodab pidada Kimiga teise kohtumise jaanuaris või veebruaris.
"Me saame väga hästi läbi. Meil on head suhted," ütles Ühendriikide riigipea. Vastuseks küsimusele, kas ta võõrustaks kunagi Põhja-Korea liidrit USA-s, lausus Trump: "Mingil hetkel jah".
Trump ja Kim allkirjastasid juunis Singapuris ähmase lubaduse Korea poolsaare tuumavabaks muutmiseks, kuid sellele järgnenud tuumadesarmeerimiskõnelused on avalikkusele teadolevalt liikunud edasi visalt. Washington ja Pyongyang on eri meelt Singapuri kokkuleppe täpses tähenduses.
USA nõuab Põhja-Korealt sanktsioonide tühistamise tingimusena täielikku, tõendatavat ja pöördumatut tuumarelvitustamist.
Pyongyang on lükanud nõudmised "ühepoolseks desarmeerimiseks" tagasi ja leiab, et on astunud piisavalt samme sanktsioonisurve leevendamiseks. Enne sanktsioonide kergendamist ei ole stalinistliku riigi sõnul mõtet loota denukleariseerimiskõneluste edenemist.
Lisaks valitsevad Washingtoni ja Souli vahel erimeelsused selles, kuidas Põhja-Korea liidriga lävides edasi liikuda.
Lõuna- ja Põhja-Korea on seni omavaheliste suhete normaliseerimisega USA ja Põhja-Korea suhetega võrreldes palju kiiremini edasi liikunud.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS