G20 kohtumine keskendub USA-Hiina kaubandussõjale, aga ka Ukrainale

Foto: Juan Mabromata/AFP/Scanpix

Argentinas kogunesid suurriikide ja Euroopa Liidu juhid G20 tippkohtumisele, et arutada maailma majanduse hetkeseisu. Tippkohtumisel arutatakse nii Hiina-USA kaubandussõda, saudi ajakirjaniku Jamal Khashoggi mõrvamist kui ka Venemaa ja Ukraina konflikti.

Tippkohtumise alguses tuletas vastuvõtja Argentina president Mauricio Macri meelde, et avalikkus ei usu nende võimekusse jõuda käegakatsutava tulemuseni, mistõttu tuleks seda enam pingutada, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Viimastel aastatel on sotsiaalsete, poliitiliste ja majanduslike tingimuste muutused globaalselt ja riikide tasandil tekitanud kahtlusi multilateraalsetes mehhanismides, sealhulgas G20-s. Pinged on kerkinud ka meie riikides, kuidas igaüks individuaalselt lahendaks globaalseid võimalusi ja väljakutseid," kõneles ta.

Enne tippkohtumist toimusid kahepoolsed kohtumised, millest kõige pidulikum moment oli Ameerika Ühendriikide, Kanada ja Mehhiko uue vabakaubandusleppe allkirjastamine. Leppe jõustumiseks on vaja kõigi kolme parlamendi heakskiitu.

Kanada peaminister Justin Trudeau ei jätnud võimalust kasutamata, et tollitariife meelde tuletada.

"Ärge saage valesti aru, me kaitseme oma töötajaid ja võitleme nende perekonna ja kogukkonna eest. Ja Donald, peame jätkama tööd, et kõrvaldada meie riikide vahelised terase- ja alumiiniumitariifid," ütles Trudeau.

Kõige suurema tähelepanu all on USA ja Hiina riigijuhi kohtumine. Tõenäoliselt ei suuda Xi Jinping ja Donald Trump kaubandussõja leevendustes kokku leppida.

"Näeme vaeva ja kui saaksime kokkuleppele, siis see oleks hea. Nemad tahavad ja meiegi tahaksime, eks näis. Kohtume mõne aja pärast president Xi-ga - tegelikult enamus ajast homme - ning see on päris suur kokkusaamine. Sel ajal inimesed töötavad, meil on palju häid päid koos. Majandusnõukogu juhi Kudlow' inimesed tegelevad nendega väga põhjalikult. Mõned head märgid on. Eks näis, kuidas läheb," rääkis Trump.

Kohal on ka Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman, keda nii mõnigi peab vastutavaks ajakirjanik Jamal Khashoggi surmas. Prantsuse president Emmanuel Macron soovitas tal viieminutilise kokkusaamise käigus, et uurimises peavad osalema rahvusvahelised eksperdid, ning rõhutas, et Jeemenis tuleb leida poliitiline lahendus. Suure tõenäosusega see aga midagi eriliselt ei muuda, sest juba varasemad üleskutsed karistada Saudi Araabiat näiteks relvamüügiembargoga jooksid liiva.

Kohal on ka Venemaa president Vladimir Putin, kellele Saksa kantsler Angela Merkel lubas rõhutada vajadust järgida rahvusvahelist õigust ning vabastada Ukraina meremehed.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: