Maksuamet koostööst Airbnb-ga: makse maksta peab olema lihtne ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Majutusteenuste vahendaja Airbnb-ga koostööd alustanud maksu- ja tolliamet (MTA) põhjendas sammu sellega, et makse ausalt maksta soovija ei tohiks takerduda keerukatesse lahendusse.

MTA peadirektori asetäitja Rivo Reitmann rääkis maksuameti ja Airbnb ühisel pressiüritusel, et maksude maksmine peab olema lihtne, selge ja arusaadav ning see, kes maksab makse ausalt, ei tohiks takerduda keerukasse lahendusse.

Rõhutades seda maksuloogikat, jõudis maksuamet nii kaugele, et sõlmis Airbnb-ga lihtsustatud koostöölepingu, kus kodanikega, kes kasutavad Airbnb-d oma kodumajutuse jagamiseks, toimub vabatahtlik infovahetus.

"Rõhku on sellel, et koostöö oleks vabatahtlik, lihtne ja selge. Koostööga ei sunnita kedagi andmeid jagama, vaid kodanik, kes teenust kasutab, saab Airbnb-le anda nõusoleku, mille alusel saab Airbnb andmed meile saata," selgitas Reitmann.

Maksuamet lisab saadud andmed eeltäidetud tuludeklaratsioonile ning kodumajutuse pakkujal jääb üle ainult see kinnitada.

"See tulu liitub kõikide teiste tuludega ja selgub lõplik maksesumma," sõnas maksuameti asejuht.

Ta lisas, et amet on teinud koostööd ka näiteks Taxify ja Uberiga ja kogemus näitab, et vabatahtlikult andmete edastajate hulk kasvab aasta-aastalt.

"Eeldus on, et lihtsate tehnoloogiliste lahenduste loomisega suudame vabatahtlikku osa või maksukuulekust veidi parandada," tõdes Reitmann.

Leping Airbnb-ga on tema sõnul eriline, sest kui sõidujagajate puhul on ettevõttel olemas ka Eesti esindaja, kes piirkonda juhib, siis Airbnb-l Eestis esindust pole, vaid sõlmiti rahvusvaheline koostööleping, mis on tehnoloogilises mõttes ka Airbnb-le esmakordne.

Airbnb avalike poliitikate juht Patrick Robinson rääkis, et nad soovivad olla valitsustele head partnerid, nii et uus turismivorm ei tooks kasu ainult kodumajutuse pakkujatele, vaid ka riikidele.

"Eesti on aga esimene koht, kus oleme saanud kasutada tehnoloogiat, et aidata majutuse pakkujatel makse maksta ja seda lihtsamaks muuta," tõi ta välja ja selgitas, et kasutaja jaoks on protsess nende veebilehel väga lihtne.

Maksuamet ning Airbnb hakkavad vahetama andmeid tuvastamaks isikuid, kes oma elupindu välja üürivad. Kuidas koostöö välja nägema hakkab, tutvustavad nad kolmapäeval kell 11 algaval pressiüritusel, mida ERR.ee näitab otsepildis.

Alates 2016. aastast peavad füüsilised isikud tuludeklaratsiooni esitades kinnitama, kas nad saavad üüri- või renditulu ning sellelt peetakse kinni tulumaks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: