May: Briti alamkoda võib saada Iiri tagavaraplaani osas otsustusõiguse

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: Toby Melville/Reuters/Scanpix

Briti peaminister Theresa May teatas neljapäeval, et võib lasta parlamendil otsustada, kas Suurbritannia laseb pärast Brexiti järgse üleminekuperioodi lõppu käiku nõndanimetatud tagavaraplaani Põhja-Iiri piiriküsimuses.

May sõnul võimaldab tema valitsuse kokkulepe Euroopa Liidust lahkumise kohta Ühendkuningriigil otsustada, kas Iiri saarel niinimetatud kõva piiri välistavat tagavaraplaani rakendada või mitte. 

"Inimesed on mures Ühendkuningriigi rolli pärast nende otsuste langetamisel ja ilmselgelt, mida selle rolli küsimuses tuleb teha, on see, et parlament langetab antud otsused," ütles peaminister raadiousutluses BBC-le. 

May sõnul räägitakse tagavaraplaanist kui automaatselt jõustuvast mehhanismist, kuid tegelikult on see valiku küsimus. 

"Küsimus on selles, kas me laseme tagavaraplaani käiku või pikendame üleminekuperioodi? Ma kaalun võimalusi," ütles valitsusjuht. 

May püüab koguda toetust Suurbritannia lahkumislepingule ja sellele lisatavale poliitilisele deklaratsioonile enne parlamendihääletust järgmisel teisipäeval. 

Konservatiivist peaministril on Briti alamkojas napp enamus tänu Põhja-Iiri unionistidele, kes on tema Brexiti leppele ägedalt vastu. 

Põhja-Iiri Demokraatliku Unionistide Partei (DUP) liidri Nigel Doddsi sõnul kavatseb DUP hääletada teisipäeval lahkumisleppe vastu, kuid ei kavatse astuda samme May valitsuse kukutamiseks. 

Iiri tagavaraplaani küsimus on Suurbritannias poliitiliselt väga tundlik. Briti valitsuse ametlikus õigusnõuaandes hoiatatakse, et riik võib jääda 2020. aasta lõpuni plaanitava üleminekuperioodi järel tähtajatult tolliliitu EL-iga, sest London ei saa praeguse leppe alusel ühepoolset õigust sealt lahkuda. 

Suurbritannia lahkub EL-ist 29. märtsil. 

London on seisukohal, et piirikontrolli taastamise vältimiseks Iiri saarel oleks vaja uut kaubanduslepet Brüsseliga, kuid aktsepteerib vajadust tagavaralahenduse järele seniks, kuni pooled Brexiti järel kaubanduslepingu sõlmivad.

Tagavaralahendus on mõeldud rakenduma juhul, kui Suurbritannia ja EL ei jõua üleminekuperioodi lõpuks Iiri saarel piiri tekkimist välistavas kaubanduslepingus kokkuleppele. 

Barnier ärgitas Briti parlamenti vastutustundlikult hääletama

Euroopa Liidu Brexiti pealäbirääkija Michel Barnier ärgitas neljapäeval Briti parlamendisaadikuid hääletama Brexiti-leppe hääletusel vastutustundlikult.

Briti parlament hääletab 11. detsembril Brexiti-leppe üle ja tundub, et saadikud hääletavad selle maha. Barnier hoiatas aga, et praegu laual olev lepe on "ainuvõimalik ja parim lepe".

Brexiti-leppele on vastumeelt avaldanud nii opositsiooni- kui koalitsiooniparteide saadikud. See asetab ka küsimärgi alla Theresa May jätkamise peaministrina, kui lepe maha hääletatakse.

Barnier ütles neljapäeval Brüsselis Euroopa regioonide komiteele, et lahkumislepingu heakskiitmine Briti ja Euroopa parlamendis on "kõige aluseks".

"Kui lepet ei ole, ei ole üleminekuperioodi. Samuti ei ole alust usaldusele brittidega, mida vajame, et tulevikusuhteid rajada," rääkis Barnier.

"Nüüd on kõikide jaoks hetk kanda oma vastutusi. Briti seadusandjad hääletavad lähipäevil selle teksti ja tulevikusuhte üle. See on hääletus, millest sõltub nende riigi tulevik," jätkas ta.

"Saavutasime tasakaalus leppe, mis, kui arvestada raskeid asjaolusid ja Brexiti keerukust, on ainus ja parim võimalik lepe."

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: