Juncker välistas taas uued läbirääkimised Brexiti leppe üle

{{1544506680000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker välistas teisipäeval taas uued läbirääkimised Suurbritannia lahkumislepingu üle, kuid möönis, et mõnda leppe osa võib oodata täpsustamine.

Juncker ütles Strasbourg'is Euroopa Parlamendile esinedes, et uuteks läbirääkimisteks lahkumisleppe üle "puudub igasugune ruum". 

Luksemburgi ekspeaministri sõnul "on samas piisavalt ruumi, kui seda targalt kasutada, täiendavatele selgitustele ja tõlgendustele lahkumislepet avamata". 

Juncker toonitas, et Briti valitsusega "saavutatud lepe on parim võimalik ja ainus lepe". 

Valitsus: Briti parlament hääletab Brexiti leppe üle enne 21. jaanuari

May laseb parlamendil valitsuse Brexiti leppe üle hääletada enne 21. jaanuari, teatas Downing Streeti pressiesindaja teisipäeval pärast esialgse hääletuskuupäeva muutmist.  

"Valitsus tagab, et see küsimus tuuakse alamkoja ette tagasi enne 21. jaanuari," ütles peaministri pressiesindaja. 

Tusk: EL tahab Mayd aidata, aga kuidas?

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk arutas teisipäeval Briti peaministri Theresa Mayga tema võitlust Brexiti-leppe läbisurumiseks parlamendis ning väljendas pärast kohtumist frustratsiooni.

"Pikk ja otsekohene arutelu PM @theresa_mayga enne #Brexiti tippkohtumist. Selge, et EL27 tahab aidata. Küsimus on kuidas," kirjutas Twitteris Tusk, kes võõrustab neljapäeval EL-i liidrite kriisikohtumist Brüsselis.

Merkel pärast Mayga kohtumist: Brexiti-lepet ei saa muuta

Saksa liidukantsler Angela Merkel ütles teisipäeval pärast läbirääkimisi Briti peaministri Theresa Mayga, et ei näe mingit võimalust Brexiti-leppe taasavamiseks.

Merkel ütles oma Kristlik Demokraatliku Liidu/Kristlik Sotsiaalse Liidu bloki seadusandjatega kohtudes, et ei näe mingit võimalust muuta novembris saavutatud kokkulepet Ühendkuningriigi ja teiste EL-i liikmete vahel, vahendasid allikad.

Merkel rõhutas ühtlasi Mayle, et igasuguseid Brexitit puudutavaid kokkuleppeid saab sõlmida vaid Euroopa Liiduga tervikuna, mitte liikmesriikidega kahepoolselt. 

May külastas teisipäeval kolme Euroopa pealinna, püüdes päev pärast parlamendihääletuse edasilükkamist meeleheitlikult päästa oma Brexiti-lepet.

May päevakorras olid kohtumised Hollandi peaministri Mark Rutte, Merkeli ja Euroopa Komisjoni presidendi Jean-Claude Junckeriga.

Ta taotles täiendavaid tagatisi lahkumisleppe Põhja-Iirimaad puudutavas osas, millega ta loodab veenda mässulisi toorisid lepet toetama.

May teatas esmaspäeval, et lükkab edasi teisipäevaks kavandatud hääletuse Brexiti leppe üle parlamendi alamkojas.

Euroopa Ülemkogu alaline eesistuja Donald Tusk hoiatas seepeale, et Euroopa Liit ei kavatse avada uuesti läbirääkimisi novembris saavutatud kokkuleppe üle. Ta lisas, et EL on siiski valmis arutama, kuidas aidata kaasa leppe ratifitseerimisele Briti parlamendis.

Ta lisas, et EL-i liidrid arutavad Brexitit erikohtumisel neljapäeval, alustades varem kavandatud tippkohtumist Brüsselis, millel osaleb ka May.

May on läinud kuul Brüsselis kokku lepitud lahkumisleppe tõttu silmitsi suure mässuga omaenese konservatiivses erakonnas, ent ka opositsiooniparteid on rivistunud tema vastu. 

May pidas ka nädalavahetusel kõnelusi Merkeli ja Tuskiga.

Saksamaa välisministeeriumi riigiminister Michael Roth leiab, et rääkimine on praegusel juhul parim variant, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Väga kahju. See on tõesti väga kurb olukord, mitte ainult Suurbritannia inimestele, vaid ka kõigile Euroopa Liidu 27 riigi inimestele, sest me oleme väga huvitatud lähedastest ja usaldusväärsetest suhetest Suurbritanniaga. Ma loodan, et meie väga hea koostöö ja sõprus jätkub," kommenteeris ta.

Briti minister: Ühendkuningriik taotleb EL-ilt õiguslikult siduvaid lisakinnitusi

Ühendkuningriik taotleb Euroopa Liidu liidritelt õiguslikult siduvat kinnitust, et Iiri piiri niinimetatud tagavaralahenduse klausel ei jätaks riiki määramata ajaks EL-i tolliliitu, ütles teisipäeval üks Briti minister.

Callanani sõnul soovib May siduvat lubadust, et tagavaralahendus ei kesta määramatu aja.

"Igal poolel on omad huvid, mida nad peavad kaitsma, ning peaminister peab jõulisi läbirääkimisi Ühendkuningriigi parimate huvide eest," lausus Callanan.

"Ta tahab õiguslikult siduvaid lisatagatisi, et Ühendkuningriiki ei saa jätta Iiri tagavaralahendusse püsivalt. See on alati olnud selle küsimuse keskmes ning see on nende murede keskmes, mida väljendasid paljud parlamendiliikmed," ütles nooremminister. 

Callananilt küsiti, kas neid tagatisi saab anda leppe tekstist eraldi seisva poliitilise deklaratsiooniga, arvestades, et EL-i liidrid ei taha leppe teksti avada.

"Arvan, et on väga tähtis, et need peavad olema juriidiliselt siduvad lisakinnitused," lausus minister vastuseks. 

Iiri tagavaraplaani küsimus on Suurbritannias poliitiliselt väga tundlik. Briti valitsuse ametlikus õigusnõuandes hoiatatakse, et riik võib jääda 2020. aasta lõpuni plaanitava üleminekuperioodi järel tähtajatult tolliliitu EL-iga, sest London ei saa praeguse leppe alusel ühepoolset õigust sealt lahkuda. 

London on seisukohal, et piirikontrolli taastamise vältimiseks Iiri saarel oleks vaja uut kaubanduslepet Brüsseliga, kuid aktsepteerib vajadust tagavaralahenduse järele seniks, kuni pooled Brexiti järel kaubanduslepingu sõlmivad.

Tagavaralahendus on mõeldud rakenduma juhul, kui Suurbritannia ja EL ei jõua üleminekuperioodi lõpuks Iiri saarel piiri tekkimist välistavas kaubanduslepingus kokkuleppele. 

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: