Briti valitsus lükkas Brexiti-plaani hääletuse edasi

{{1544446380000 | amCalendar}}
Foto: PA Wire/PA Images/Scanpix

Briti peaminister Theresa May esines esmaspäeval parlamendis, kus teatas, et lükkab hääletuse Euroopa Liiduga saavutatud leppe üle edasi.

Juba varem teatas kohalik meedia, et hääletus võib edasi lükkuda. Selle peale langes naelsterling järsult dollari suhtes, kuna sellega suureneb ebakindlus, kas Londonil õnnestub enne lahkumist tingimustes kokku leppida.

"Kui me läheksime edasi ja korraldaksime homme hääletuse, lükataks lepe märkimisväärsete häältega tagasi," ütles May pöördumises. "Seetõttu me lükkame homseks kavandatud hääletuse edasi ja ei lähe praegu edasi parlamendi lõhestamisega," lisas ta.

May tõdes, et kuigi paljudes punktides on leppele toetus, siis Põhja-Iirimaa ja Iirimaa piiri küsimusele on jätkuvalt laialdane vastuseis, vahendasid BBC, Reuters ja The Washington Post.

May sõnul usub ta aga jätkuvalt, et lepe läheks parlamendist läbi, kui ta saaks saadikutel tekkinud küsimused lahendada. Seda kavatseb ta teha järgnevate päevade jooksul.

Tõenäoliselt läheb May sel nädalal Brüsselisse, et püüda saada EL-i liidritelt leppesse veel mööndusi, mille tulemusel kirjutada lepe, mida tema enda partei toetaks.

Üldiselt on arvatud, et May oleks kaotanud teisipäevase hääletuse tugeva vastuseisu tõttu lahutusleppe tingimustele. Mayd ähvardab seoses novembris saavutatud leppega mäss omaenda konservatiivses erakonnas, leppe vastu on ka opositsiooniparteid. Paljud leppe vastased soovivad, et May leppe üle läbirääkimisi jätkaks. 

Briti peaminister vestles nädalavahetusel EL-i ja liikmesriikide juhtide, teiste seas bloki presidendi Donald Tuski ja Saksa kantsleri Angela Merkeliga, põhjustades spekulatsioone, et ta võib taotleda viimase hetke muudatusi.

Opositsioonilise Tööerakonna juht Jeremy Corbyn ütles pärast May avaldust, et peaminister on kaotanud sündmuste üle kontrolli ning valitsuses valitseb täielik kaos.

Varem on Corbyn öelnud, et hääletuse edasilükkamine on meeleheitlik samm.

"Oleme vähemalt kaks nädalat teadnud, et parlament lükkab Theresa May halvimast halvima leppe tagasi, kuna see on Suurbritanniale kahjulik," ütles Corbyn.

"Selle asemel rühkis ta edasi, kui oleks pidanud sõitma uuesti Brüsselisse, et uuesti läbi rääkida, või kuulutada välja valimised, et avalikkus saaks valida uue valitsuse, kes seda teeks." 

Briti alamkoja spiiker John Bercow ütles pärast May sõnavõttu, et õige oleks olnud anda hääletuse edasilükkamises sõnaõigust ka parlamendisaadikutele. Ta lisas, et kuigi valitsusel on õigus leppe hääletus ühepoolselt edasi lükata, oleks tal hea meel, kui saaks alamkojas selle üle hääletuse korraldada.

 

Tusk: me ei vaata Brexiti-lepet ümber

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk ütles pärast May otsust lükata Brexiti-leppe üle hääletamine parlamendis edasi, et EL ei kavatse lepet uuesti ümber vaadata.

Samas kinnitas Tusk, et EL on valmis arutama seda, kuidas liit saaks aidata kaasa leppe ratifitseerimisele Suurbritannias.

Samuti ütles Tusk, et kuna Brexiti tähtaeg on lähenemas, arutab liit leppeta lahkumineku varianti.

Tusk lisas, et neljapäeval arutatakse ülemkogul Brexiti teemal.

Nael odavnes May teate järel dollari vastu 20 kuu madalaimale tasemele

Briti nael langes esmaspäeval dollari vastu alla 1,26 dollari piiri ehk viimase 20 kuu madalaimale tasemele pärast seda, kui peaminister Theresa May lükkas edasi teisipäeval parlamendis toimuma pidanud Brexiti-hääletuse.

Enne kui May edasilükkamisest teatas, maksis üks nael 1,2640 dollarit.

Avalduse järel oli naela väärtus langenud Eesti aja järgi pisut pärast kella 18 üle 1,5 protsendi ja siis maksis üks nael 1,2507 dollarit. Nael oli viimati nii odav dollari suhtes 2017. aasta aprillis.

Samas tõusis euro väärtus naela vastu 90,87 pennini. Viimati oli see nii kõrge augusti lõpus.

"Kuna Ühendkuningriigil seisab ees Euroopa Liidust lahkumine 29. märtsil, siis söövad leppeta (Brexit) ja ebastabiilsuse jätkumine naela väärtust," ütles firma ETX Capital analüütik Michael Baker uudisteagentuurile AFP.

Valitsuses erakorraline koosolek

BBC, Briti päevalehtede Daily Telegraph ja Daily Mail andmeil valmistuvad valitsuse ministrid erakorraliseks koosolekuks, et arutada Brexiti leppe hetkeolukorda.

Parlament on teinud Brexiti-plaani asjus rea muudatusettepanekuid, mis parlamendi heakskiidu pälvides leppe nurjaksid.

Leppe läbikukkumisel pole päris selge, mis edasi saab. Võimalike variantide seas on valitsuse lagunemine ja uute valimiste korraldamine, Ühendkuningriigi lahkumine EL-ist ilma leppeta ja Brexiti ärajäämine.

Euroopa Liit on korduvalt rõhutanud, et parlamenti jõudnud Brexiti-lepe on ainus võimalik ning uusi läbirääkimisi ei alustata.

Euroopa Liit on juba pakkunud Suurbritanniale "parimat ja ainuvõimalikku" Brexiti lepet, hoiatas Euroopa Komisjon esmaspäeval enne Briti alamkoja teisipäevast hääletust. 

"Meie seisukoht ei ole muutunud, mis meisse puutub, siis lahkub Ühendkuningriik Euroopa Liidust 29. märtsil 2019," ütles komisjoni kõneisik Mina Andreeva.

Ühendkuningriik peaks lahkuma EL-ist 29. märtsil.

Euroopa Kohus: London võib Brexiti ühepoolselt tühistada

Euroopa Liidu Kohus otsustas esmaspäeval, et Suurbritannia võib peatada EL-ist lahkumise, taotlemata teiste liikmesriikide heakskiitu. 

"Ühendkuningriigil on õigus võtta ühepoolselt tagasi teade kavatsusest EL-ist lahkuda," otsustas kohus vastuseks rühma Šoti poliitikute arupärimisele. "Tagasivõtmine, mis toimub vastavuses riigi põhiseadusega, tähendab, et Ühendkuningriik jääb EL-i ja tema liikmestaatuse tingimused ei muutu."

Suurbritannia teavitas pärast 2016. aasta referendumit mullu 29. märtsil EL-i kavatsusest blokist lahkuda, käivitades Euroopa Liidu lepingu artikkel 50 protseduuri. 

Briti peaministri Theresa May valitsus on kinnitanud, et neil pole kavatsust protsessi peatada. Valitsus on jõudnud ülejäänud liikmesmaadega kokkuleppele lahkumislepingus, mis läheb teisipäeval hääletusele Briti alamkojas. 

EL-i kohtu otsust tervitavad ilmselt uue referendumi korraldamise pooldajad, kuid May valitsus on öelnud, et ei kavatse kurssi muuta, milline kohtuotsus ka ei oleks. 

Belgia välisminister välistas suured muutused Brexiti-leppes

Belgia välisministri sõnul võib Euroopa Liit olla valmis muutma Brexiti-leppe väiksemaid üksikasju, kuid suured muutused on välistatud.

Didier Reynders ütles Brüsselis ajakirjanikele, et alati on "võimalik arutada mõningaid üksikasju, kuid teame Euroopa Liidu piire ja punaseid jooni".

Samas rõhutas ta, et tähtsaid osiseid on üsna raske muuta.

Reyndersi sõnul suhtub ta Londonis Brexiti vallas toimuvatesse arengutesse pessimistlikult.

Temaga oli sisuliselt samal seisukohal Hollandi välisminister Stef Block.

Blocki sõnul EL ilmselt uurib May uut Brexiti-pakkumist. Tõenäosus, et EL pakkumise heaks kiidab, on tema sõnul aga väike.

"Loomulikult uurime tähelepanelikult mis tahes ettepanekut, mis ta võib teha... Aga teame kui raske oli leppeni jõudmine. Kui kõnelused peaksid tulema, siis need ei saa olema lihtsad."

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: