Euroopa Kohus: Ühendkuningriik saab ühepoolselt Brexiti tühistada

Suurbritannia ja Euroopa Liit.
Suurbritannia ja Euroopa Liit. Autor/allikas: PA/Scanpix

Euroopa Kohus tegi esmaspäeval otsuse, mille kohaselt saab Ühendkuningriik tühistada ühepoolselt oma otsuse Euroopa Liidust lahkuda ning teha seda teiste EL-i liikmesriikidega konsulteerimata.

Euroopa Kohtu hinnangul saab liikmesriik EL-ist lahkumise asjus ümber mõelda nii kaua, kuni pole kehtima hakanud lahkumislepet või kahe aasta jooksul pärast lahkumissoovist teada andmist. Kui seda kaheaastast perioodi peaks pikendatama, kehtib õigus ümber mõelda ka sellel pikendatud perioodil.

Kohus rõhutas samas, et otsus peab lähtuma demokraatlikust protsessist, mis Ühendkuningriigi puhul tähendab seda, et selle meelemuutuse peab heaks kiitma parlament.

Kui parlament on oma heakskiidu andnud, annab liikmesriik sellest teada Euroopa Liidule.

Euroopa Kohus märkis, et tegi otsuse ka selleks, et anda Briti saadikutele enne teisipäevast hääletust selge ülevaate edasistest võimalustest.

Kuna lahkumismenetlust kätkev Lissaboni leppe artikkel 50 pole kuigivõrd üksikasjalik, tahtis grupp Šoti rahvasaadikuid Euroopa Kohtult teada, kas Ühendkuningriik saab tühistada lahkumismenetluse ühepoolselt.

Euroopa Kohtu kohtujurist Manuel Campos Sánchez-Bordona ütles juba eelmise nädala teisipäeval kohtule, et tema hinnangul saab Euroopa Liidu riik tühistada blokist lahkumise menetluse ühepoolselt.

Briti parlamendi alamkojas on aga teisipäeval oluline hääletus peaminister Theresa May poolt sõlmitud Brexiti-leppe üle.

Kui prognoosidest hoolimata peaks parlament 11. detsembril toimuval hääletusel May plaani heaks kiitma, lahkub Ühendkuningriik EL-ist 29. märtsil Brüsselis sõlmitud kokkuleppe tingimuste kohaselt.

Kui aga plaan maha hääletatakse, võib sellele järgneda mitu arengut. May võib üritada läbi suruda teist parlamendihääletust.

Samuti on täiesti realistlik ka võimalus, et Suurbritannia lahkub seetõttu EL-ist ilma igasuguse kokkuleppeta ning see variant on nii majandust kui ka ka igapäevaelu arvestades kõige problemaatilisem.

Lisaks tugevdaks May plaani maha hääletamine survet korraldada EL-i liikmeks olemise teemal uus referendum.

May enda jaoks tähendaks kaotus parlamendis kindlasti ka seda, et surve tema tagasiastumiseks - nii Konservatiivse Partei juhi kui ka peaministri kohalt - kasvaks veelgi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: