Edward Lucas ERR-ile: May ainus strateegia on inimesi hirmutada

Foto: ERR

Suurbritannia parlamendi alamkojas peeti teisipäeval taas kirglik debatt Brexiti tingimuste üle. Hoolimata korduvalt kõlanud üleskutsest, et valitsus peaks tagasi astuma, pole peaministri umbusaldamiseks veel aeg küps, ütles opositsiooniliider Jeremy Corbyn. Emotsionaalne vastasseis ei püsinud parlamendisaalis, vaid kandus ka tänavale.

Briti ühiskonnas valitsevate teravate vastuolude märkamiseks piisab sellest, kui peatuda hetkeks Londoni südalinnas - Suurbritannia parlamendi ees skandeerisid teisipäeval kümned meeleavaldajad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tulihingeline Brexiti pooldaja Sherri oli koha sisse võtnud Sky News'i poodiumi kõrval, püüdes karjuda üle saatejuhi, et too levitab valeuudiseid.

"Meil on kõrini su reeturlikkusest! Igal hommikul ilmud eetrisse ja püüad meid veenda, et peaksime liitu jääma. Aga me ei taha jääda!" skandeeris meeleavaldaja.

"Kui nad meile Brexitit ei anna, siis ei ela me enam demokraatias!" ütles Sherri.

Kümmekond meetrit eemal lehvitas paarikümne liikmeline seltskond Euroopa Liidu ja Suurbritannia lippe. Brexiti-vastaste ridades seisis teiste hulgas mündikoguja Steve, kes ütles, et on parlamendi ees käinud iga päev viimased 16 kuud.

"Et peatada Brexit! Meil on igal juhul EL-is parem. Need fantaasiad ükssarvikutest ja kullapottidest, mille valitsus rahvale maha müüs, on paroodia. Meil hakkab väljaspool EL-i olema halvem," põhjendas ta.

Veidi eemalt jälgisid meeleavaldust kaks värvipritsmetega kaetud tunkedes Šoti ehitajat.

"Poliitikud peaksid lõpetama punktinoppimise ja mõtlema riigi, mitte oma partei peale. Nad ei mõtle Suurbritannia kui terviku peale," kommenteeris David.

Ajakirja Economist pikaaegne kaasautor Edward Lucas ütles, et on vähetõenäoline, et peaminister Theresa May aasta või isegi nädala lõpuni ametis püsib.

"Peaminister May ainus strateegia on inimesi hirmutada. Ta hirmutab EL-i karmi Brexitiga, ta hirmutab oma parlamendisaadikuid ja tööparteid karmi Brexitiga. Ja on võimalik, et mõlemal pool inimesi hirmutades saab ta oma leppe toetuseks hääled kokku. Aga see on väga riskantne strateegia," ütles Lucas.

Lucas, kes pooldab Suurbritannia Euroopa Liitu jäämist, tõdes, et Brexiti pidurdamiseks ei ole ühiskonnas kindlat toetust. Kui peakski toimuma teine referendum, võib see tema hinnangul läbi kukkuda.

"See on nagu see film "Lõputu küünlapäev" - iga päev ärkad ja raadio, lehed ja televisioon pajatavad ainult Brexitist. Paljude jaoks ei ole see elu oluline osa ja nad loodavad, et see saaks juba läbi," rääkis Lucas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: