ERR Inčukalnsis: Balticconnector muudab Läti gaasihoidla senisest veel tähtsamaks

Foto: ERR

Lätis Inčukalnsis asuva maa-aluse gaasihoidla roll muutub Poola ja Soome ühenduste valmimise järel kogu regiooni jaoks veel tähtsamaks, leiavad Riiga kogunenud Baltimaade gaasieksperdid. Kuna Läti, Eesti ja Soome moodustavad ülejärgmisest aastast ühise gaasituru, kaovad ära praegu hinda mõjutavad riikidevahelised ülekandetariifid.

Baltimaade ainus gaasihoidla asub Inčukalnsis. Sealsed geoloogilised tingimused on selleks kogu Euroopas ühed sobivamad. Viie kuni kaheksa tunniga jõuab sealt gaas Tallinnasse, veel mõne tunni pärast võiks see olla juba Helsingis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pärast viimaste aastate suurt gaasireformi Lätis on kõigi Balti riikide jaoks tähtsa objekti omanikud muutunud, mis omakorda tähendab gaasihoidla kasutajate jaoks sobilikumaid tingimusi.

"Gaasihoidla omanik on viimase aasta jooksul muutunud. Enamik aktsiaist kuulub Läti riigile, me oleme riigi kontrolli all olev ettevõte. Osa kuulub Euroopa Marguerite fondile. Ja osanik on veel ka Gazprom, kuid viimase aasta jooksul pole Gazprom kuidagi meie juhtimises osalenud. Meil on ka palju väikeaktsionäre. Neid on üle 4000, kellele kuuluvad Conexus Baltic Gridi aktsiad," selgitas Conexus Baltic Grid juhatuse esimees Zane Kotane.

Kuigi gaasitarbimine kasvab, töötab Inčukalnsi gaasihoidla praegu alakoormusega ja uusi kliente loodetakse saada pärast seda, kui on valminud ühendus Soomega ehk Balticconnector.

"Vaatame Baltimaid ja Soomet kui üht turgu. Nii on turumaht 67 teravatt-tundi. Sellest jätkub varustuskindluse tagamiseks talvel ja erakorralisteks olukordadeks, kõigiks vajadusteks, mida suudab paremini kindlustada hoidla kui otsetarned," rääkis Kotane.

Inčukalnsis hoitakse kõigi Balti riikide tarbijate kaitstud varu, Eesti Gaas hoiab seal oma kodutarbijate aastavaru.

"Inčukalnsi on võimalik pumbata LNG-d. Kui Klaipedas tarnida suur kogus LNG-d, siis on see võimalik tuua toru kaudu Inčukalnsi, eelnevalt klassifitseerides. Ja see on alternatiivne kütus Gazpromi gaasile," selgitas Eesti Gaasi juhatuse esimees Ants Noot.

Gaasi hind peaks ühise turukorralduse juures kogu regioonis ühtlustuma, leiavad Läti ülekandesüsteemide haldajad.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: