Balticconnectori gaasitorustik saab valmis aasta lõpuks

Balticconnector.
Balticconnector. Autor/allikas: Elering

Eesti-Soome gaasiühenduse Balticconnector gaasitorustik, mille pikkus on 55 kilomeetrit ja maksumus 43,4 miljonit eurot, valmib detsembriks.

Gaasiühenduse gaasitorustiku ehitustööd toimuvad Kiili, Saku, Saue ja Lääne-Harju vallas ning Keila linnas. 711-millimeetrise läbimõõduga toru paigaldamine algas Pakri poolsaarelt ning lõpeb Kiilis, teatas torustikku rajav ehituskonsortsium.

Gaasitorustik keevitatakse kokku 12 meetri pikkustest sektsioonidest. Iga sektsioon kaalub sõltuvalt toru seina paksusest 1,8–2,6 tonni. Gaasitrass viiakse maanteede, raudteede ja jõgedega ristumiskohtades horisontaalpuurimise abil maa alla erilistesse kaitsehülssidesse. Kokku puuritakse gaasitoru paigaldamiseks ligi 1,5 kilomeetrit.

Eesti elektrisüsteemi halduri teatel hakkab Balticconnector tööle järgmise aasta algusest, kui käivitub Soome-Eesti-Läti ühine gaasiturg.

Kokkuleppe kohaselt liigub gaas Soome, Eesti ja Läti vahel alates järgmisest aastast ilma täiendavate kuludeta. See muudab turu atraktiivsemaks potentsiaalsetele gaasimüüjatele ning tihedam konkurents peaks tagama tarbijale soodsama gaasi hinna. Pärast Leedu ja Poola vaheliste gaasiühenduste valmimist ei sõltu siinne gaasiturg enam Gazpromi tarnetest.

Eesti-Soome gaasiühendus koos Eesti ja Läti vahelise ühenduse tugevdamisega maksab kokku ligukaudu 300 miljonit eurot ja Euroopa Liit rahastab projekti enam kui 200 miljoni euroga.

Balticconnectori merealuse osa pikkus Paldiskist kuni Inkooni Soomes on 77 kilomeetrit. Maapealse osa pikkus on Eestis 55 ja Soomes 21 kilomeetrit.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: