Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Briti leiboristide juhtkond arutab antisemitismi definitsiooni

Corbyni vastu meelt avaldavad inimesed leiboristide peakorteri juures Londonis.
Corbyni vastu meelt avaldavad inimesed leiboristide peakorteri juures Londonis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti Tööpartei juhtkond kogunes teisipäeval arutama antisemitismi mõiste rahvusvahelise definitsiooni vastuvõtmist.

Tööpartei juhti Jeremy Corbyni on süüdistatud suutmatuses heita erakonnast välja antisemiitlikke vaateid väljendanud liikmeid ja kritiseeritud on ka tema varasemaid avaldusi, nagu 2010. aastal peetud kõne, kus ta võrdles Gaza sektorile kehtestatud Iisraeli blokaadi Leningradi ja Stalingradi piiramisega Natsi-Saksamaa poolt Teise maailmasõja ajal.

Tüli omandas suured mõõtmed pärast seda, kui leiboristid tegid ettepaneku võtta vastu antisemitismi definitsioon, mis erines Holokausti mälestamise rahvusvahelise ühenduse (IHRA) omast. Ühenduse definitsiooni järgi on Iisraeli poliitikate natside poliitikatega võrdlemine antisemiitlik - vaade, mida Tööpartei heaks ei kiitnud.

Leiboristide riiklik täitevkomitee arutas teisipäeval, kas tühistada varasem otsus võtta vastu kõigest osaline IHRA antisemitismi definitsioon. Leiboristide peakorteri ette Londonis kogunesid kohtumise ajaks meeleavaldajad ja vastumeeleavaldajad.

IHRA definitsioon on loodud spetsiaalselt selliseks, et seostada antisemitism ja kriitika sionismi ja Iisraeli suhtes, ütles üks protestijatest, ühenduse Leiboristid Nõiajahi Vastu esindaja Stan Keable.

"See on võitlus Tööpartei parem- ja vasakpoolse tiiva vahel. See on võitlus kontrolli pärast Tööpartei üle," sõnas ta.

Ühe vastumeeleavaldaja sõnul tunnevad Briti juudid ennast aga "ohustatuna". "Iga riigi vasakäärmuslastel on olnud samasugune antisemitismi probleem kui paremäärmuslastel," ütles ta.

Briti juudikogukonna liidrid kirjutasid märtsis ühiskirja, milles kuulutasid antisemitisim Tööparteis on ületanud taluvuspiiri ja süüdistasid Corbynit mitut puhku antisemiitide poole valimises.

Kirjas öeldi, et "sisuliselt ei möödu päevagi" ilma, et Tööpartei platvormidel - internetis või kohtumistel - ei korrata "juutidevastast laimu".

Corbyn "ei saa antisemitismi üle tõsiselt arutleda, sest ta on vasakäärmusliku maailmavaate külge ideoloogiliselt sedavõrd klammerdunud, et on peavoolu juudikogukondade vastu instinktiivselt vaenulik", seisis kirjas.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: